Britanski oficiri i dalje su prisutni na linijama fronta u istočnoj Ukrajini, radeći tajno sa ukrajinskom vojnom komandom, prenela je ruska agencija RIA Novosti, pozivajući se na izvore ruskih snaga bezbednosti u Oružanim snagama Ukrajine
„Od početka naše specijalne operacije, britanski oficiri neprestano rade u blizini linije fronta, obilaze komandna mesta Ukrajinaca u najopasnijim oblastima, prilagođavaju akcije komande ukrajinskih snaga“, rekao je izvor za RIA Novosti.
Britanski oficiri aktivne rezerve otišli su u Kijev 24. februara da komanduju odbranom ukrajinske prestonice kada se ruska vojska približila gradu. Ranije su bili raspoređeni u regionu Donbasa, pomažući ukrajinskim oficirima da rade sa podacima koje je dostavila obaveštajna služba. Britanska vojska „koristi sva sredstva obaveštajnih podataka NATO-a i odmah reaguje na njihov impuls“, rekao je izvor.
„Izvor u ukrajinskim oružanim snagama izvestio je da su nakon brze ofanzive grupe ruskih vojnika na Kijev 24. februara, Britanci, koji su pomogli obaveštajnim podacima štabu ATO (ukrajinske antiterorističke operacije u Donbasu) u Kramatorsku, su se premestili u Kijev kako bi komandovali odbranom grada iz štaba koji se nalazi na teritoriji škole broj 72“, rekao je on.
Agencija navodi da je od kraja aprila do maja, šest britanskih oficira bilo raspoređeno u Zaporožju i da szposetili različita komandna mesta Oružanih snaga Ukrajine.
Izvor je istakao da su obaveštajne službe NATO-a pomogle AFU da organizuje odbranu na glavnim pravcima uz korišćenje bataljonskih taktičkih grupa u određenim oblastima.
Od 2014. SAD i njeni saveznici iz NATO-a poslali su trupe u Ukrajinu na obuku. Pre pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini, London je tvrdio da su britanski vojni instruktori napustili Ukrajinu za vikend od 12. do 13. februara.
„U slučaju sukoba u Ukrajini, neće biti britanske vojske“, rekao je zamenik britanskog ministra odbrane Džejms Hipi za Bi-Bi-Si.
Uprkos činjenici da su SAD i Velika Britanija javno izjavile da ne planiraju da umešaju svoje snage u borbe u Ukrajini, Luganska i Donjecka narodna republika kao i ruska vojska su više puta prijavljivale raspoređivanje stranih vojnih instruktora i plaćenika u Donbasu, uključujući i iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Britanski mediji su ranije izvestili da je desetine „penzionisanih“ vojnika SAS-a otišlo ili planiralo da ode u Ukrajinu kako bi doprineli svojom stručnošću u izviđanju i protivtenkovskom ratu za Kijev. Njihove usluge je navodno platila „zemlja u Evropi, koja tek treba da bude imenovana, preko privatne vojne kompanije”, a ne britanska vlada, navodi britanski tabloid Dejli Miror.
Elitne specijalne snage iz Velike Britanije i SAD prisutne su u Ukrajini od početka neprijateljstava sa Rusijom krajem februara, rekao je za list Figaro u aprilu izvor u francuskoj obaveštajnoj zajednici.
Nakon što su zapadni mediji otkrili prisustvo stranih specijalnih snaga u Ukrajini, ukrajinski komandanti rekli su Tajmsu da vojnici britanske Specijalne vazdušne službe (SAS) obučavaju ukrajinske jedinice u Kijevu kako da koriste protivtenkovsko oružje koje je obezbedio London.
Britansko Ministarstvo odbrane ne potvrđuje misiju obuke, pozivajući se na svoj stav da ne komentariše specijalne operacije.
Krajem aprila, predstavnik britanskog ministarstva spoljnih poslova je u intervjuu za Skaj njuz potvrdio da je jedan britanski državljanin preminuo, a drugi je nestao u Ukrajini.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay