Kina bi podržala Rusiju diplomatski, a možda i ekonomski ako napadne Ukrajinu, pogoršavajući ionako zategnute odnose Pekinga sa Zapadom, ali bi pristala da pruži vojnu podršku, kažu stručnjaci.
Američki predsednik Džo Bajden rekao je u petak da je ruski predsednik Vladimir Putin odlučio da izvrši invaziju na Ukrajinu za nekoliko dana, što Rusija poriče.
Sa druge strane, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je u više navrata okrivilo Sjedinjene Države za „širenje lažnih informacija“ i stvaranje tenzija, pozivajući ih da poštuju i odgovore na zahteve Rusije za bezbednosne garancije.
Kao znak bliskosti, Putin je boravio u Pekingu na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara četvrtog februara, proglasivši sa kineskim kolegom Si Đinpingom produbljivanje strateškog partnerstva „bez granica“. Kineski državni mediji su tada javili da su dve zemlje stajale “rame uz rame u održavanju pravde u svetu”.
Ruska invazija na Ukrajinu bi testirala kinesku odlučnost da te reči podrške sprovede u delo, posebno imajući u vidu često izgovarani kineski princip nemešanja u spoljnoj politici.
Kina gotovo sigurno ne bi htela da bude vojno uključena, kažu stručnjaci upoznati sa razmišljanjem Pekinga. Iako su Kina i Rusija prešle dalje od „braka iz interesa“ do kvazi-saveza, odnosi između džinovskih suseda su daleko od formalnog saveza koji zahteva od jedne da pošalje vojsku ako se drugi suoči sa pretnjama, rekao je Ši Jinhong, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Renmin u Pekingu. Kina je dosledno pozivala da se ukrajinska kriza reši mirnim putem dijaloga. „Kao što Kina ne očekuje da joj Rusija pomogne vojno u slučaju rata oko Tajvana, Rusija ne očekuje da Kina vojno pomogne oko Ukrajine, niti joj je takva pomoć potrebna“, rekao je Li Mingđiang, vanredni profesor S. Rajaratnam škole međunarodnih studija u Singapuru.
Kina uz Rusiju u UN
Umesto toga, Kina bi pokazala da je pouzdan prijatelj time što se ne bi pridružila međunarodnoj osudi ukoliko Rusija napadne Ukrajinu. Kina je bila jedina zemlja koja je prošlog meseca glasala sa Rusijom u neuspelom pokušaju da spreči sastanak 15-članog Saveta bezbednosti UN, na zahtev Sjedinjenih Država, o gomilanju ruskih trupa na granicama Ukrajine. Tada je Peking otišao korak dalje nego 2014. godine, kada se Kina uzdržala od glasanja o rezoluciji Saveta bezbednosti koju su izradili SAD u kojoj se zemlje pozivaju da ne priznaju rusku aneksiju ukrajinskog regiona Krima. Eksperti su takođe rekli da bi Kina mogla da proširi ekonomsku saradnju sa Rusijom koja bi ublažila uticaj sankcija kojima je Zapad zapretio ako dođe do invazije. Nakon ruske invazije na Krim, nekoliko kineskih državnih banaka, uključujući Kinesku razvojnu banku i Izvozno-uvoznu banku Kine, dalo je kredite za ruske državne banke koje je Zapad sankcionisao.
Kina bi više volela da Rusija ne izvrši invaziju na Ukrajinu
Stručnjaci kažu da bi Kini više odgovaralo da ne dođe do rata u Ukrajini. „Sa tako polarizovanim međunarodnim svetom, moguće je da bi Sjedinjene Države i Zapad bili ujedinjeni u izolaciji ili sankcionisanju Kine zajedno sa Rusijom“, rekao je Ši. Ranije ovog meseca, portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da će se kineske kompanije suočiti sa posledicama ako pokušaju da izbegnu bilo kakvu izvoznu kontrolu nametnutu Moskvi u slučaju ruske invazije na Ukrajinu.
Osoba koja je upoznata sa načinom razmišljanja SAD rekla je novinarima da su sankcije vezane za tehnologiju i kontrola izvoza koje Vašington planira sa saveznicima izvan mogućnosti Kine da ih zaobiđe. „Spremni smo da preduzmemo radnje protiv bilo koje strane zemlje ili entiteta koji bi to zaobišli“, rekla je osoba. Peking takođe ne želi glavobolju zbog ekonomskih posledica ruske invazije na Ukrajinu, posebno u godini kada je Si spreman da obezbedi treći mandat šefa države, dajući prioritet stabilnosti. Invazija bi takođe pokazala da su ponovljeni pozivi Kine svim stranama, uključujući Rusiju, da se ukrajinska kriza reši mirnim putem, naišli na “zatvorena vrata”, što bi poljuljalo autoritet Pekinga kao međunarodnog faktora tvrdi Ši.
Reuters / Afera
Foto: kurious/pixabay.com