Od dramatičnog pada na početku ruske operacije u Ukrajini, ruska rublja se oporavila više od 50 odsto
Ruska valuta je dramatično porasla u protekle tri nedelje, odražavajući efikasnost monetarne politike koju je usvojila ruska centralna banka kao odgovor na sankcije Zapada.
Još jedan veliki podsticaj bila je prošlonedeljna odluka vlade da zahteva da „neprijateljske“ države od sada plaćaju prirodni gas samo u rubljama, a ne u dolarima ili evrima. Rusija je danas takođe rekla da ona nije “humanitarna organizacija” i da neće davati gas Evropi besplatno.
Četiri talasa sankcija Zapada
Ranije ovog meseca, SAD i njihovi saveznici uveli su četiri talasa sankcija protiv Moskve, uključujući zamrzavanje rezervi centralne banke zemlje u inostranstvu.
Kao rezultat toga, nemogućnost Banke Rusije da podrži domaću valutu dovela je do pada rublje na rekordno nizak nivo, ruska berza je tri nedelje bila zatvorena za trgovinu.
Nagli pad i nagli rast rublje
Od kada je predsednik Vladimir Putin u sredu najavio novu politiku izvoza energije Rusije, rublja je porasla za preko 10%, sa 100 na 90 za američki dolar. Sve u svemu, ruska valuta je porasla za preko 50% otkako je 7. marta pala na rekordno nizak nivo od 151.
Rublja je efektivno podstaknuta merama koje je preduzeo monetarni regulator zemlje. Tokom prošlog meseca, Banka Rusije je podigla kamatne stope, ograničila iznos dolara koji građani mogu da podignu sa deviznih bankovnih računa i zabranila bankama da prodaju stranu valutu klijentima u narednih šest meseci.
Pored toga, ruskim brokerskim kućama je naloženo da ne dozvoljavaju stranim investitorima prodaju hartija od vrednosti, kako bi sprečili odliv kapitala
Panika u SAD
Sjedinjene države su rekle da će obezbediti dovoljne količine energenata za Evropu kako bi smanjili zavisnost od ruske rublje. Međutim, ono što brine analitičare na Zapadu, barem prema medijskim napisima, jete to da zapadne sankcije nije prihvatila nijedna zemlja van Zapada, te da su Kina i Indija napravile dogovore s Rusijom o korišćenju međusobnih valuta i elimisanju dolara.
SAD su naročito zabrinute činjenicom da je Saudisjka Arabija – vodeći svetski izvoznik nafte – postigla sporazum s Kinom o izvozu crnog zlata indeksiranom u kineskim juanima a ne američkom dolaru.
Uz to, činjenica da sve više rastu kripto-valute dodatno brine Amerikance jer je to još jedan put kojim se slabi dolar.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay.com