Prošlog marta, Dmitrij Rogozin i šef kineskog svemirskog programa CNSA Zhang Kejian potpisali su memorandum o razumevanju i saradnji u stvaranju međunarodne lunarne stanice.
Šef Državne svemirske korporacije Roskosmos Dmitrij Rogozin rekao je u intervjuu za TASS da planira da razgovara o saradnji na Mesecu sa kineskim partnerima pre kraja maja.
„Do kraja maja planiram da sa kineskim kolegama održimo detaljan dijalog o našoj saradnji u ovom pravcu“, napomenuo je on.
Ishod ovog procesa mogao bi da bude izgradnja trajne stanice na Mesecu, o čemu se decenijama spekuliše u svetu.
Imajući u vidu aktuelna dešavanja na svetskoj sceni kao i odnose Zapada sa jedne i Rusije i Kine sa druge strane, ova vest naišla je na kratku ali vidno zabrinutu reakciju. U zapadnim medijima vest o ovom sporazumu je šturo preneta, uz ocenu da će ovaj potez Pekinga i Moskve zadati nove brige Vašingtonu.
U novembru 2017., Roskosmos i kineska Nacionalna svemirska uprava (CNSA) potpisali su program kosmičke saradnje za 2018-2022. Ovaj program je izazvao veliku pažnju ali i zabrinutost u zapadnim krugovima.
Sporazum se sastoji se od šest odeljaka: proučavanje Meseca i dubokog svemira, istraživanje svemira i srodnih tehnologija, sateliti i njihova upotreba, baza komponenti i materijali, interakcija na podacima Zemljine daljinske detekcije i druga pitanja.
Od tada su dormirane radne podgrupe za realizaciju projekata u okviru ovog programa.
Sa druge strane, Zapad u dva koloseka razvija svoj svemirski program – SAD nije voljna da sa Evropom podeli sve svoje planove i dostignuća pa su u EU, preko Evropske svemirske agencije, krenuli u sopstvene programe za proučavanje svemira koji mogu imati i vojne svrhe.
Tass / A. Chatten