Odbor ruske Dume radi na uklanjanju proceduralnih prepreka za korišćenje nuklearnog oružja u slučaju da Kremlj proceni da postoji pretnja od spoljnog neprijatelja.
Ova situacija je unela novu ozbiljnost u sukob u Ukrajini, što podseća na tenzije između Rusije i Zapada iz vremena Kubanske raketne krize 1962. godine, navodi Rojters.
Za reformu nuklearne doktrine biće zadužen Andrej Kartapolov, bivši komandant ruske vojske u Siriji, koji trenutno služi kao poslanik vladajuće stranke Ujedinjena Rusija.
Ova eskalacija je usledila nakon što su ukrajinske rakete ATACMS, koje su SAD isporučile Kijevu, pogodile Sevastopolj na Krimu, ubivši najmanje pet osoba, uključujući troje dece.
Vlasti u Sevastopolju, koje su pod kontrolom Moskve, tvrde da je u nedavnom raketiranju povređeno najmanje 144 osobe. Snimci raketnog napada na Sevastopolj neprestano se prikazuju na društvenim mrežama i državnim medijima, što može ukazivati na to da Rusija mobilizuje javnost i priprema se za moguću odmazdu.
Moskva je brzo okrivila Vašington za napad, optužujući ga za učestvovanje u prolivanju krvi ruskih građana kroz naoružavanje Kijeva. Kakva će biti ruska odmazda još nije poznato, ali mediji procenjuju da ruski predsednik Vladimir Putin sada ima dodatni argument da specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini predstavlja kao odgovor na američki imperijalizam.
Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da su američki stručnjaci postavili koordinate leta raketa koristeći informacije iz špijunskih satelita, te direktno okrivljuje Bajdenovu administraciju za napad.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov naglašava da je ruski predsednik u stalnom kontaktu sa vlastima u Sevastopolju i da je prioritet pružanje pomoći žrtvama napada.
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti, opisao je napad kao „gnusan i podmukao čin protiv ruskog naroda“.
Ruski izvori tvrde da je ruska PVO oborila tri od četiri rakete, ali da je jedna raketa skrenula sa putanje u završnoj fazi leta, pri čemu je njena bojeva glava eksplodirala iznad grada.
Webtribune.rs