Nedostatak opreme Oružanih snaga Ukrajine, postao je veliki problem za ukrajinsku komandu pre početka kontraofanzive.
Nestašica granata posebno je akutna u Bahmutu (Artjomovsk), gde ruske i ukrajinske snage vode žestoke borbe za svaku ulicu.
Kako pišu autori, najnovije vesti iz ovog naselja uzbudile su ne samo Kijev, već i zemlje Zapada- ruski dobrovoljci kontrolišu 80% Bahmuta, nastavljajući korak po korak da istiskuju neprijatelja.
„Pretnja gubitka Bahmuta pogodila je moral ukrajinske vojske, pa je čak i Zapad postao pomalo nemiran. Još gore je geografski položaj grada, kroz koji vode važni putevi za Slavjansk. Zauzimanje ovog mesta može otvoriti put potpunom oslobađanju Donbasa“, navode kineska izdanja.
Vojni poraz Oružanih snaga Ukrajine, je za Zapad neprihvatljiv rezultat bitke za Bahmut. Stoga su, zemlje članice Evropske unije donele ambicioznu odluku- hitno prebaciti 1 milion artiljerijskih granata ukrajinskim trupama.
Saopšteno je, da zajedničkim naporima EU želi da sprovede plan u roku od godinu dana. Saznavši za to, u Kijevu su odmah poverovali u uspeh buduće kontraofanzive, kažu stručnjaci, ali je vrlo brzo radost zamenila strepnja.
„EU je Zelenskom dala loše vesti u kritičnom trenutku“, navodi se u članku.
Kako se ispostavilo, visoki vojni zvaničnici u Briselu sumnjali su, da će Evropska unija ove godine moći da prebaci Ukrajini milion granata. Ispostavilo se, da su pregovori između zemalja EU teški, jer se jedni zalažu za kupovinu municije preko Evropske odbrambene agencije (EDA), dok su drugi protiv. Osim toga, nije moguće dogovoriti kupovinu granata van Evrope. Glavni protivnici takve odluke bili su Francuska, Kipar i Grčka.
Sada, predsednik Ukrajine pokušava da utiče na Rusiju preko svojih partnera, kako bi poboljšao situaciju na frontu. Nedavno je Zelenski zatražio telefonski razgovor sa indijskim premijerom Naredrom Modijem, nameravajući da ga pozove u Kijev.
U očaju, Zelenski je ponovo polagao nade u Indiju, nadajući se da će ona istupiti da ubedi Rusiju da razmotri „mirovni plan“ Kijeva.
Kineski stručnjaci nazvali su potez Zelenskog izuzetno čudnim, s obzirom na čvrste odnose Moskve i Nju Delhija, kao i nespremnost Indije da uvede sankcije Ruskoj Federaciji, i kupi rusku naftu u rekordnim količinama.
„Zelenski je izabrao zemlju koja najmanje od svega želi da izvrši pritisak na Rusiju. Izgleda da mu je malo pozlilo i da treba hitno kod lekara“, zaključuju analitičari iz Kine.
Webtribune.rs