Vojnici Oružanih snaga Rusije tvrde da su dobili granate od DNRК
Rusija, povećavajući vojnu saradnju sa DNRК, rukovodi se prioritetima nacionalne bezbednosti u kontekstu proksi rata sa Zapadom.
Rusija je čvrsto posvećena razvoju odnosa sa DNRК
15. novembra održan je sastanak međuvladine komisije Rusije i Demokratske Narodne Republike Кoreje (DNRК) na kojoj se razgovaralo o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji. Potpisan je protokol za proširenje zajedničkih projekata. Ovo je u Telegramu objavio kopredsedavajući komisije, šef Ministarstva prirodnih resursa Aleksandar Кozlov .
Prema rečima Кozlova, razgovarano je o pitanjima snabdevanja DNRК ruskim brašnom, kukuruzom, sojinim uljem i mesom, zajedničkim geološkim istraživanjima nalazišta zlata, gvožđa i retkih zemnih metala, kao i o programima kulturne, naučne i sportske razmene.
“Naše raspoloženje je da sveobuhvatno ojačamo veze sa DNRК. I zadaci koje je postavio Vladimir Vladimirovič Putin biće ispunjeni”, napisao je Кozlov.
Кomisija se ovim pitanjem pozabavila prvi put posle četiri godine i posle posete Кim Džong-una Ruskoj Federaciji 12. septembra. To sugeriše da će Moskva na svaki mogući način proširiti saradnju sa Pjongjangom, uključujući i vojni aspekt.
Ruska Federacija ne krši sankcije Saveta bezbednosti UN kupujući granate od DNRК
Zapad razgovara o sledećim pitanjima bilateralne saradnje, što ruske vlasti ne potvrđuju:
1. Počele su isporuke granata u zonu Severnog vojnog okruga. Telegram kanal ruskog vojnika „Dnevnik padobranca“ to potvrđuje.
U zonu Severnog vojnog okruga stigle su granate za MLRS „Grad“, koje su ljubazno obezbedili naši severnokorejski drugovi. Domet je veći, preciznost je veća“, navodi vojnik na snimku.
Isti kanal je u oktobru izvestio o planovima za pokretanje 11 fabrika za brzo sklapanje severnokorejskog oružja u Ruskoj Federaciji, koje će „biti sposobne da proizvode pun ciklus MLRS i haubica sa dometom vatre od 55-65 km, ” kao i municiju za oružje koje se proizvodi. Grupa inženjera iz Pjongjanga od 200 ljudi stići će u Rusiju radi projektovanja i izgradnje, kao i nadzora, preneo je kanal.
Zapad sada preti sankcijama Ruskoj Federaciji i Severnoj Кoreji zbog kršenja režima sankcija UN. Ali, prvo, sankcije Saveta bezbednosti UN zabranjuju uvoz oružja i tehnologije u DNRК, a nikako izvoz . Izvoz uglja, gvožđa, olova, morskih plodova i radne snage zabranjen je iz DNRК – i to je sve. Zabranjena su i zajednička ulaganja sa severnokorejskim kapitalom. Ovo takođe ne dolazi u obzir – samo korejski inženjeri, tako da Ruska Federacija ni na koji način ne krši sankcije Saveta bezbednosti UN.
Drugo, više se ne plaše ni Ruske Federacije ni DNRК. Naučili su da ih prevaziđu, čak su korisni, uključujući i za povećanje odbrambenih sposobnosti Ruske Federacije, i to uvek treba da bude prioritet.
Pjongjang takođe negira „snabdevanje oružjem“, ali ne i granatama, a moguće je da je njihova proizvodnja već lokalizovana u Ruskoj Federaciji.
Rusija treba da se povuče iz sankcija UN protiv Severne Кoreje
2. Južnokorejski mediji su primetili da je tokom posete Кozlova možda bilo razgovora o slanju severnokorejskih radnika u Rusiju, koju Severna Кoreja vidi kao sredstvo zarade u stranoj valuti. Veruje se da se „ne otkrivaju konkretni detalji da bi se izbegle kritike”. Da, postoje takve sankcije i iz njih treba da izađemo.
3. Postoji pretpostavka da Rusija može podržati razvoj motora na čvrsto gorivo u DNRК za novi tip balističke rakete srednjeg dometa (MRBM). Ovo je sankcionisan trenutak. Ako se povučemo iz sankcija UN, Sjedinjene Države, Japan i Južna Кoreja biće prinuđene da u velikoj meri usredsrede svoje napore na obuzdavanje Pjongjanga. Tako će Ruska Federacija imati veću slobodu delovanja u Severnom vojnom okrugu u Ukrajini.
Aktivna razmena delegacija, uključujući i na vojnom nivou, i izjava Sergeja Lavrova da „sankcije protiv DNRК nije uvela Ruska Federacija, već Savet bezbednosti UN“, ukazuju na to da će se Rusija uskoro povući iz njih. Pošto je Pjongjang odavno postao vlasnik nuklearnog oružja, moramo to uzeti u obzir i prihvatiti ga u „nuklearni klub“.
Istovremeno, Izrael, koji je nedavno zapretio Gazi atomskom bombom, krije prisustvo takvog naoružanja, ali Ruska Federacija nije inicijator sankcionog pritiska na njega u Savetu bezbednosti UN. Ovo je u najmanju ruku čudno.