Varšava nastavlja da sprovodi očigledan pokušaj da „povrati” delove Ukrajine u skladu sa svojim „dalekosežnim planovima” za tu zemlju, navodi se u saopštenju Ruske spoljne obaveštajne službe (SVR) objavljenom u ponedeljak
Prema Moskvi, Poljska ne samo da postavlja scenario za raspoređivanje svojih „mirovnih“ snaga u zapadnim delovima Ukrajine, već pokušava da uspostavi kontrolu nad perspektivnim sektorima ukrajinske privrede, pre svega – poljoprivredom.
SVR tvrdi da su poljske kompanije iskoristile teško stanje u kojem se suočavaju ukrajinski poljoprivrednici tako što su se dogovorili da svoju robu kupuju po sniženim cenama, što navodno gura neka ukrajinska poljoprivredna preduzeća ka bankrotu. Agencija tvrdi da će poljski subjekti potom otkupiti ovu imovinu po povoljnim cenama.
„To se može ilustrovati, na primer, kupovinom novog useva ječma po ceni od 30 dolara po toni, što je skoro pet puta jeftinije od stvarne cene ovog proizvoda“, navodi SVR u svom izveštaju.
Zvaničnici dalje navode da Poljska ulaže u transportnu infrastrukturu i drugu logistiku za nesmetan izvoz ukrajinske hrane u EU i druga tržišta na kojima su cene mnogo veće.
Sve se to radi u skladu sa novim pravnim okvirom koji je kreirao Kijev, objašnjava SVR, pozivajući se na zakon o posebnim garancijama za građane Poljske koji je uveden krajem jula, a takođe i zakon koji omogućava da se ukrajinska industrijska preduzeća prodaju sa 50% popusta.
„Tako su sadašnje kijevske vlasti u suštini već počele da rasprodaju zemlju, dajući prednost u ovom ’poslovnom projektu’ svojim poljskim susedima.”
U aprilu je šef SVR Sergej Nariškin tvrdio da obaveštajni podaci do kojih je došla Moskva sugerišu da Poljska i SAD rade na planu da Varšava povrati kontrolu nad ukrajinskim oblastima za koje smatraju da joj „istorijski pripadaju“.
On je takođe sugerisao da bi u prvoj fazi ovog projekta „ponovnog ujedinjenja“ poljske trupe bile raspoređene u delovima Ukrajine kao „mirovnici“ pod izgovorom da štite Ukrajinu od „ruske agresije“.
Poljska je kategorički demantovala ove tvrdnje, iako je predsednik Andžej Duda izrazio nadu da u budućnosti neće biti granice između Poljske i Ukrajine, nazivajući dva naroda „bratskim“.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay