„Američki marinci, ronioci iz baze u Panama Sitiju na Floridi, prošlog juna postavili su ultrasofisticirani eksploziv C-4 na cevi gasovoda ’Severni tok 1’ i ’Severni tok 2’ tokom pomorske vežbe NATO-a BALTOPS 2022. C-4 inače ispušta ultraniskofrekventne signale, nešto nalik na zvuk harfe, kažu poznavaoci. Tri meseca kasnije, norveški avioni za nadzor P-8, u naizgled rutinskom letu, bacili su na pučinu u blizini ranije postavljenih eksploziva specijalne sonarne bove, koje su plutajući po Baltiku, prepoznale „muziku” eksploziva i… ’Bam!’”.
Ovim rečima, Simor Herš (85), doajen američkog istraživačkog novinarstva i dobitnik „Pulicerove” nagrade 1970. godine, nakon razotkrivanja američkih ratnih zlodela u Vijetnamu sredinom 20. veka, opisao je prošle srede na svom blogu egzekuciju sabotaže dva rusko-zapadnoevropska gasovoda, navodno, po direktnom nalogu američkog predsednika Džozefa Bajdena. Heršov tekst „Kako je Amerika ’skinula’ ’Severni tok 2’”, poziva se inače na samo jedan, neimenovani izvor, „detaljno upoznat s tokom devetomesečnih tajnih priprema te akcije” probrane, male grupe zvaničnika s vrha vlasti SAD.
Pentagon, CIA i Bela kuća odlučno su i oštro u sredu demantovali navode tog Heršovog teksta. „SAD nisu umešane u eksplozije ’Severnog toka’”, naveo je portparol marinaca u Pentagonu potpukovnik J. Garon u kratkom saopštenju koje je preneo „Vašington post”. I Bela kuća i CIA ocenile su da Heršov tekst o američkom „skidanju” dva gasovoda na Baltiku iznosi „apsolutne laži”. Zvanični Oslo je Heršovo upućivanje na saučesništvo Norveške u „teškoj sabotaži ’Severnog toka 2’” (formulacija iz švedske istrage) okarakterisao kao „besmislicu”.
Za Moskvu je Heršov tekst više nego ozbiljan, poručio je juče portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Uzgred, Simor Herš je ušao u istoriju američkog novinarstva svojevremenim otkrićem američkih ratnih zločina u Iraku, kao i nalazom da je zvanična verzija Vašingtona o okolnostima ubistva Osame bin Ladena u Pakistanu „jedna velika laž”.
Heršov tekst je „veoma ozbiljan, duboko analitičan. Ne bi bilo fer da mu se ne ukaže pažnja”, ocenio je Peskov. „Svet mora pronaći ko je izveo taj akt sabotaže. Reč je o veoma opasnom presedanu: ako je neko to učinio jednom, mogu to ponovo uraditi bilo gde na svetu”, istakao je portparol Kremlja, zatraživši „otvorenu međunarodnu istragu napada bez presedana na ključnu međunarodnu infrastrukturu”. Odgovorni za taj akt moraju biti pronađeni i kažnjeni, zaključio je Peskov.
I drugi ruski zvaničnici oštro su se juče oglasili nakon objavljivanja Heršovog teksta.
„Ono što je juče objavljeno potvrdilo je zaključak koji smo sami ranije doneli, a to je da su SAD, možda i druge članice NATO-a, bile umešane u ovu nečuvenu sabotažu”, rekao je Sergej Rjabkov, zamenik šefa ruske diplomatije. U odvojenoj izjavi Rjabkov je naglasio da je ruska pretpostavka da su „SAD i nekoliko saveznika iz NATO-a umešani u taj gnusni zločin”. „Biće posledica” po Vašington, iza ovih otkrića koja ne iznenađuju, dodao je Rjabkov.
Heršov tekst bi trebalo da postane osnova međunarodne istrage (o diverziji na „Severni tok”) koja bi „Bajdena i njegove saučesnike trebalo da izvede na sud pravde”, poručio je juče Vjačeslav Volodin, predsednik Ruske državne dume.
Šta će biti s istragom koju mesecima vode Švedska, Nemačka i Danska (odbivši protekle jeseni zahtev Rusije da se priključi), povodom sabotaže „Severnog toka 1” i „Severnog toka 2” 26. septembra prošle godine, ostaje da se vidi.
U međuvremenu, Heršov tekst je treći u nizu onih koji na Zapadu u poslednja dva meseca osporavaju tamošnju uvreženu naraciju da je Rusija sama sabotirala gasovode „Severni tok”. Naime, „Vašington post” je 21. decembra, pozivajući se na 23 neimenovana zvaničnika diplomatskih i obaveštajnih službi devet članica EU, objavio da „tekuća istraga ne ukazuje da Rusija stoji iza sabotaže ’Severnog toka jedan i dva’”. Nedavno (3. februara), londonski „Tajms” u tekstu pod naslovom „Ko je napao gasovode ’Severni tok’” ističe da su sveopštoj globalnoj potrazi za odgovornima „SAD, Rusija, pa čak i Velika Britanija, sumnjivi”. Prema „Tajmsu”, nemačka istraga „sve više je otvorena prema pretpostavci da je neka država Zapada izvela napad na te gasovode, kako bi optužila Rusiju”.
Nemačka istraga o eksplozijama na gasovodima „Severni tok” nema nikakav dokaz koji bi ukazivao da Rusija stoji iza katastrofalnih udara koji su se desili u Baltičkom moru septembra 2022. godine, izjavio je Peter Frank, državni tužilac Nemačke.
Izvor: Politika.rs