Rusija je našla drugi način da utiče na Zapad, piše Džulian Li za Blumberg. Može da blokira protok nafte iz Kazahstana, izazivajući dalji rast cena crnog zlata. Važno je napomenuti da sama Rusija ni na koji način neće patiti od toga.
Prestanak pumpanja kroz gasovod KTK neće naškoditi Rusiji ni na koji način, Evropa bi mogla da izgubi milion barela nafte dnevno
Ruski predsednik Vladimir Putin pronašao je još jedno oruđe za uticaj na evropske zemlje koje su podržale Ukrajinu – naftu iz Kazahstana. Ne preti mu ništa kao odgovor na taj manevar.
Sankcije protiv ruske nafte stupaju na snagu 5. decembra. Sat otkucava dok članice G7 razmatraju predlog o uvođenju ograničenja cena na izvoz ruske nafte.
Dakle, Putin unapred priprema odgovor. Sud grada Novorossiйska naložio je Kaspijskom naftnom konzorcijumu da prekine isporuku nafte sa crnomorskog izvoznog terminala na mesec dana kao kaznu za kršenje regulatornih pravila za reagovanje u slučaju vanrednog izlivanja.
Sa ruske tačke gledišta, prednost takve mere je u tome što će se zaustaviti transfer ne ruske, već kazahstanske nafte, a Moskva će moći da nastavi isporuke drugim zemljama. Skoro 1,5 miliona barela dnevno moglo bi da bude uklonjeno sa tržišta koje je već u nedostatku goriva, uz mali ili nikakav gubitak za Rusiju.
Dve trećine nafte KTK ide na evropska tržišta, koja se već suočavaju sa uskim grlima u snabdevanju zbog nestabilnosti u Libiji, koja je prepolovila izvoz iz te severnoafričke zemlje, a u budućnosti bi mogla dodatno da padne. Pored toga, bivši kupci ruske nafte počeli su da je odbijaju.
KTK gasovod radi bez većih problema više od 20 godina. Ali kada je Rusija pokrenula specijalnu operaciju u Ukrajini, a evropske zemlje počele da snabdevaju Kijev sa naoružanjem, ovaj naftovod je počeo da se sve češće blokira.
U martu je oluja oštetila dve bove za naftu i zatvorila ceo terminal na nekoliko nedelja. Zastoji su nastavljeni u aprilu. U maju je bilo tiho, ali u junu je tokom istraživanja morskog dna otkrivena nagazna mina iz Drugog svetskog rata, koja je zaustavila isporuke nafte sa dva ili tri tankera. Pre nego što su stigli da nastave sa radom, ponovo su nastali problemi u luci.
Po nalogu potpredsednika Vlade Ruske Federacije izvršena je provera tehničkog stanja opasnih proizvodnih objekata, koja je otkrila „više dokumentovanih povreda plana reagovanja na izlivanje nafte“, navodi se u saopštenju objavljenom na KTK veb sajt.
Kompanije su dobile rok da otklone utvrđene prekršaje do 30. novembra, međutim, podneta je prijava lokalnom sudu sa zahtevom da se obustavi isporuka kao kazna za prekršaje.
Ako se zaustavi rad KTK na izvozu nafte, to ni na koji način neće uticati na izvoz ruske nafte. Nafta ruskog porekla čini samo 10% obima konzorcijuma, a može se usmeriti i na druga istovarna mesta. Najopipljivije gubitke imaće Kazahstan, koji ovim gasovodom pumpa skoro 80% izvoznih ugljovodonika i nije u stanju da se oslobodi takve zavisnosti.
Gubitak od milion barela lake sirove nafte dnevno bio bi veliki udarac za Evropu. Obustavljanjem rada naftovoda KTK makar i na kratko, Rusija će moći da kazni Zapad izazivanjem daljeg povećanja ionako visokih cena nafte. Istovremeno, moći će da poveća prihode države kroz izvoz, koji teško da će na bilo koji način trpeti.
Webtribune.rs