I pored pritisaka Zapada da izoluje Rusiju, u Africi ne samo da padaju pro-zapadni lideri već i ruska nafta teče na sve strane
Ruske kompanije postale su vodeći izvoznici nafte u zapadnoafričku državu Ganu u septembru, poslavši dva tankera sa po milion barela arktičke nafte u Rafineriju nafte Tema, piše Komersant.
Ovo se dešava uporedo sa sve većim političkim komplikacijama na kontinentu koje se ogladju u tome što je u niz država u podsaharskoj Africi – koja je tradicionalno interesna sfera Francuske – došlo do pada prozapadnih režima. Proteklih godina takođe je naglo skočiko kineski uticaj na kontinentu, kroz rast investicija i kredita.
Pored toga što na konitnentu deluje grupa Vagner, Rusija – i pored pritisaka da bude izolovana – jaša svoje ekonomsko prisustvo. Do nedavno, Rusija gotovo da nije isporučivala naftu u Ganu, ali je izvoz nastavljen na proleće, primećuje Komersant.
Ruski proizvođači nafte počeli su da preusmeravaju pomorski izvoz nakon što su zemlje članice EU odbile da kupuju robu iz Rusije nakon početka vojnih aktivnosti u Ukrajini. Pre toga, Evropa je bila najveće tržište za rusku naftu. Međutim, embargo EU i gornja granica cena nafte stupili su na snagu 5. decembra 2022. i prošireni su na ruske naftne derivate 5. februara 2023. Sada su Indija i Kina ključni primaoci ruskog izvoza nafte iz mora.
Gana je postala vodeći kupac ruskih naftnih derivata u zapadnoj Africi 2022. godine, pre nego što je počeo izvoz nafte. Prema Viktoru Katoni iz Kplera, ruska laka arktička sirova nafta je jednako dobra kao i najbolja nafta u zapadnoj Africi.
I druge zemlje kontinenta povećale su kupovinu ruske nafte, uključujući i Južnoafričku republiku.
Međutim, izvoz nafte nije jedini razlog zašto ruske kompanije smatraju Afriku privlačnom. Poslednjih godina, Lukoil je bio aktivno zainteresovan za priobalna naftna polja u zapadnoj Africi, uključujući i Ganu. Naftna kompanija već poseduje 38% priobalnog dubokovodnog projekta Tano u Gani. Pored toga, Lukoil poseduje akcije u projektima istraživanja na moru u Kamerunu i Nigeriji.
Dodatne isporuke ruske arktičke nafte u Gani jasno pokazuju da će Rafinerija nafte Tema uskoro postati potpuno operativna i da bi se Rusija mogla pretvoriti u ključnog dobavljača nafte za to postrojenje, rekao je Katona.
Komersant / Afera – A. Chatten