Mediji u Rusiji izvestili o tome da je Srbija pod pritiskom EU članice Hrvatske zbog Rusije i da joj preti prinudna zabrana uvoza ruske nafte
Kako piše RT.com, hrvatski operater naftovoda kaže da mu sankcije koje je EU uvela ne dozvoljavaju da isporučuje naftu srpskoj naftnoj kompaniji u vlasništvu ruskog Gasproma.
Hrvatski državni operater naftovoda JANAF saopštio je da će od sredine maja obustaviti isporuku nafte srpskoj naftnoj i gasnoj kompaniji NIS, zbog poslednjih sankcija koje je EU uvela Rusiji.
Ruski Gasprom poseduje 56,15% udela u NIS-u, jednoj od najvećih naftnih i gasnih kompanija u jugoistočnoj Evropi. Korporacija je fokusirana na istraživanje, proizvodnju i preradu nafte i gasa, kao i proizvodnju i maloprodaju naftnih derivata. Vlada Srbije poseduje 29,87% udela u kompaniji.
JANAF je u januaru potpisao ugovor o transportu sirove nafte sa NIS-om za 2022. Srpska kompanija je rezervisala kapacitete JANAF-a za transport oko 3,2 miliona tona sirove nafte za celu godinu. Međutim, JANAF neće moći da nastavi transport u Srbiju posle 15. maja po ovom ugovoru osim ako se ne ukinu sankcije EU ruskim kompanijama, navodi se u podnesku zagrebačkoj burzi.
U ovom trenutku nije moguće proceniti potencijalno trajanje i budući intenzitet sankcija Rusiji, pa je teško proceniti sve efekte ovih mera na učinak JANAF-a i da li će one ugroziti njegovu finansijsku poziciju u 2022. dodaje kompanija.
Jedna od sankcionisanih ruskih kompanija je Gasprom njeft, zajedno sa zavisnim preduzećima u kojima ima više od 50 odsto vlasništva. Zabrana saradnje sa Gasprom njeftom utiče na Srbiju jer je njena naftna kompanija Naftna industrija Srbije (NIS) u većinskom vlasništvu ruske kompanije, piše RT.
Zabrana podrazumeva da NIS ne može da nastavi da kupuje rusku naftu od evropskih kompanija poput velikih trgovaca kao što su Glenkor i Vitol. Međutim, nove sankcije ne sprečavaju članice EU da uvoze rusku naftu.
RT / A. Chatten