Tekst pod naslovom „Srpski lider upozorava na skori globalni rat“, nalazi se kao glavna vest na prvoj stranici ruske globalne medijske kuće RT
U tekstu se ističe da Aleksandar Vučić „vidi samo eskalaciju odnosa Zapada sa Rusijom i Kinom“.
RT opširno citira delove Vučićeov govora u Njujorku na Generalnoj skupštini UN, u kome kaže da se svet približava velikom sukobu neviđenom od 1945. godine. Male zemlje ne mogu da očekuju dobre vesti u budućnosti, dodao je Vučić.
Ruski mediji prenose delove Vučićevog intervjua datog RTS-u na dan govora u Njujorku:
„Vidite krizu u svakom delu sveta“, rekao je Vučić za srpsku državnu televiziju RTS, napominjući da je generalni sekretar UN Antonio Guteres u uvodnom govoru na Generalnoj skupštini UN izneo sumorna predviđanja.
„Mislim da bi realna predviđanja trebalo da budu još mračnija“, rekao je Vučić. „Naša pozicija je još gora, pošto su UN oslabljene, a velike sile su preuzele i praktično uništile poredak UN u poslednjih nekoliko decenija“.
Ruski mediji posebnu pažnju posvetili su Vučićevom stavu o govoru Putina.
Vučić je rekao da nije teško predvideti njegov opšti izgled. „Pretpostavljam da izlazimo iz faze specijalne vojne operacije i približavamo se velikom oružanom sukobu, a sada se postavlja pitanje gde je granica i da li ćemo posle izvesnog vremena – možda mesec ili dva, čak – ući u veliki svetski sukob kakav nije viđen od Drugog svetskog rata“.
Dalje se citira: „Za sve nas male [zemlje] koji samo želimo da budemo sigurni i da obezbedimo sigurnost našim građanima, nema dobrih ili lakih vesti. Očekujem da će sve dalje biti komplikovanije odnose između Zapada i Rusije, ali i Zapada i Kine“, dodao je predsednik Srbije.
Ruski mediji podvlače da Vučić namerava da se sledeće nedelje obrati naciji kako bi obavestio Srbe o „važnim odlukama“ koje namerava da donese njegova vlada.
Analiza Vučićevog govora u UN poklopila se sa vešću o sastanku Milorada Dodika, jednog od članova Predsedništva BiH, sa Vladimirom Putinom u Moskvi, a posebno se apostrofira da su oba državnika istakla činjenicu da je važno da se poštuje izvorni Dejtonski sporazum.
Ruki mediji podsećaju da je Srbija bila pod ogromnim pritiskom EU i NATO-a da uvede sankcije Rusiji i stane na stranu Zapada, ali je Vučić istrajao na održavanju neutralnosti i insistirao na tome da Beograd ima za cilj da se pridruži EU u nekom trenutku u budućnosti. Brisel je već poručio Beogradu da bi preduslov za to bilo priznanje otcepljene pokrajine Kosovo, međutim, što se Vučić zakleo da nikada neće učiniti.
Rusija i Kina su među polovinom svetskih vlada koje nisu priznale Kosovo, okupirano od strane NATO-a 1999. i proglašeno državom 2008. uz podršku SAD, podseća RT.
Izvesno je da će Zapad ovakvu pažnju Vučiću i Dodiku u Rusiji videti kao znak nove inicijative Moskve na Balkanu i kao opravdanje za novi pritisak na Srbe.
Afera / A. Chatten