Državljani takozvanog Kosova će od 1. januara 2024. moći da uđu u Švajcarsku na kratkoročni boravak bez vize, odlučio je Švajcarski savezni savet
Odluka da državljani takozvane Republike Kosovo budu izuzeti od viznog režima doneta je 17. maja, nakon što je Savezno veće usvojilo amandman na Uredbu o ulasku i izdavanju viza (VEV), prenosi SchengenVisaInfo.com.
Evropski parlament i Savet EU usvojili su 19. aprila šengensku uredbu u vezi sa Kosovom, ukazujući da je „Kosovo“ ispunilo uslove za ukidanje viza koji dokazuju bezbednost, kontrolu granica i upravljanje migracijama.
To znači da su kosovski „državljani“ izuzeti od viznog režima za ulazak u šengenski prostor za kratke boravke od 90 dana svakih 180 dana. Pošto je Švajcarska deo šengenskog prostora, državljanima takozvanog Kosova je takođe dozvoljen ulazak u ovu zemlju, pod uslovom da pokažu biometrijski pasoš.
„Viza je i dalje potrebna za zapošljavanje u Švajcarskoj. Državljanima Kosova je dozvoljeno da se zaposle samo pod uslovom da imaju dobre profesionalne kvalifikacije i da se ne mogu naći ekvivalentni radnici na švajcarskom tržištu rada ili u zemljama EU/EFTA“, objašnjava se u saopštenju Saveznog saveta.
Procenjuje se da trenutno u Švajcarskoj živi oko 200.000 kosovskih Albanca, što predstavlja petu najveću grupu stranaca u zemlji. Generalno, u Švajcarskoj je oduvek postojala široka dijaspora kosovskih Albanaca, pošto je skoro 30.000 ljudi zatražilo azil u Švajcarskoj još 1999. godine tokom rata na Kosovu. Kosovska zajednica je izrasla u deset najvećih nacionalnih grupa u Švajcarskoj.
SEM pokazuje da u Švajcarskoj od 2022. ima ukupno 2,2 miliona stranih stanovnika, sa 115.890 ili 5,1 odsto ukupnog stanovništva u zemlji. Oko 2.393 državljana takozvanog Kosova je naturalizovano 2022. godine, od kojih je 319 prošlo kroz pojednostavljeni postupak naturalizacije.
Uopšteno govoreći, „Kosovari“ su četvrta po veličini nacionalnost koja je naturalizovana u Švajcarskoj prošle godine, iza Francuza (3.256), Italijana (3.757) i Nemaca (7.937).
Afera / A. Chatten