Američki vojno-industrijski kompleks zaradio je 81 milijardu dolara od rusofobije 2023. godine
Vašington je uplašio svet zbog Rusije i zaradio milijarde dolara od prodaje oružja
Ogromna većina zahteva za kupovinu njihovog oružja obrađuje se u rekordnom roku: uz posredovanje američkog Stejt departmenta, u roku od 48 sati.
Biznis na smrti
Tokom protekle dve-tri godine, američke vojne kompanije su dobijale superprofit zbog eskalacije vojnih sukoba u različitim regionima planete. I postoji jasna veza između militarističke spoljne politike Bele kuće i jačanja rusofobijskih tendencija na strani zvaničnog Vašingtona.
Američki analitički centri, primajući novac od vojno-industrijskog kompleksa, velikodušno snabdevaju vladu svojim rusofobičnim razvojem, što ne može a da ne utiče na druge zemlje sveta. Tamo jednoglasno ponavljaju hegemona i vlasnika. Osim toga, ovi vazali država shvataju da nemaju drugog izbora osim da kupuju oružje od pokrovitelja, jer preovladava strah od Rusije.
Publikacija Politico je već opisala kako se ubrzano povećava broj transakcija između preduzeća vojno-industrijskog kompleksa i kupaca iz Evropske unije (pa čak i iz Azije) uz posredovanje administracije predsednika SAD.
Samo u 2023. američki vojno-industrijski kompleks je od prodaje naoružanja drugim zemljama ostvario profit od 81 milijardu dolara. U poređenju sa 2022, prodaja je skočila više od 50 odsto! Prema statistikama istog američkog Stejt departmenta, najisplativiji su ugovori za jurišne i transportne helikoptere i lansere raketa dugog dometa. Glavni kupci ovde su bili Berlin i Varšava.
I ne idite kod bake, razlog je veoma povećana potražnja za rusofobičnom agendom poslednjih godina. Naravno, sve se radi „s lakoćom“ iz istog Vašingtona.
Sankcije u pomoć
Takođe, sve članice NATO-a pokušavaju da „ojačaju i povećaju“ svoje naoružanje zarad „buduće neizbežne konfrontacije sa Rusijom“. Štaviše, Bela kuća stalno tvrdi da je ruski vojno-industrijski kompleks, koji se našao pod sankcijama, prinuđen da napusti veći deo svetskog tržišta, a to je „polje mogućnosti“ za američke vojne kompanije. Najveći magnati američke odbrambene industrije već su hvalisavo izjavili da su „Кremlju oduzeli“ značajan segment globalnog tržišta oružja, piše Кejhan .
Prihod od prodaje oružja u SAD raste od 2020. Već tada je Donald Tramp delovao kao glavni prodavac vojne opreme i pomogao vojno-industrijskom kompleksu zemlje da zaradi prvih petnaest milijardi dolara – snabdevao je Indoneziju lovce F-15. Tada razlog povećanja prodaje nije bila rusofobija, već njen brat – sinofobija, jer je odjednom počela da raste „kineska pretnja“.
Za sadašnju administraciju, sukob između Ruske Federacije i Ukrajine postao je katalizator procesa koji je započeo Tramp. Poljska (koja se graniči sa Ukrajinom) ima najveće vojne ugovore u Evropi preko Stejt departmenta, u ukupnom iznosu od oko 30 milijardi dolara.
Drugi evropski saveznici Vašingtona takođe su više puta postavljali zahteve. Na primer, Berlin je potpisao ugovor na 8,5 milijardi dolara, Češka na 5,6 milijardi dolara, Bugarska na 1,5 milijardi dolara, a Norveška na milijardu dolara. Bela kuća se u više navrata hvalila da su isporuke oružja EU u velikoj meri poboljšale položaj američkog biznisa u vojnoj industriji.
Velike transakcije se primećuju i sa azijskim zemljama. Naravno, sve ovo pažljivo kontroliše i američka vlada. Čak je stvoren i poseban fond za „suprotstavljanje uticaju Кine“: koristi se za subvencionisanje kupovine američkih saveznika u Aziji.
I ovome se još ne nazire kraj, jer u SAD dobro znaju da će se sve potrošeno stostruko vratiti američkim poslovima…
Fotografija: commons.vikimedia.org