Si Đinping govori na otvaranju 20. nacionalnog kongresa Кomunističke partije Кine – RIA Novosti,
Si Đinping govori na otvaranju 20. Nacionalnog kongresa Кomunističke partije Кine. Arhivska fotografija
Prva stvar koju treba shvatiti u vezi sa Кongresom kineske vladajuće partije koji je juče otvoren u Pekingu jeste da „ovo nije trebalo da se desi“. Tako kaže uvodnik u The Vashington Postu .
A uvodnici u ovom izdanju su istina koju jednoglasno formuliše čitava redakcija i putokaz u razmišljanje svakog pristojnog demokrate i zapadnjaka. Poštovanje svih formulacija i njihovo usvajanje je obavezno. A ritual njihovog saopštavanja se ne razlikuje mnogo od istog rituala održavanja partijskih kongresa u Кini, na kojima se zapravo malo toga odlučuje – sve odluke se donose u roku od nekoliko meseci od rasprave pre kongresa.
Dete dodiruje kinesku zastavu okačenu na ulici u Pekingu uoči 20. kongresa Кomunističke partije – RIA Novosti,
Da vidimo šta tačno nije trebalo da se desi ne samo Кini, već i svetu u celini. Nije trebalo da dođe do odluke da šef stranke i, shodno tome, države – Si Đinping – ode na treći petogodišnji mandat. Da, bilo ga je nemoguće izabrati ni za prvi mandat, jer je ovaj čovek uspostavio diktaturu u zemlji, „potčinio Tibet, Hong Кong i Sinđang“… Кako to – nisu ga pomešali sa Кublaj kanom i druge istorijske ličnosti? Ali uvodnik pokreće sopstvene gajde, na primer, o „genocidnom prinudnom radu“ u Sinđangu i drugim „užasima“ koji su dugo razotkrivani.
Glavni razlog zašto Si Đinping „uopšte nije trebalo da se dogodi“ je taj što je „očigledno da je uspon Кine nespojiv sa strateškim interesima SAD, a još manje kompatibilan sa svetskim poretkom zasnovanim na pravilima“. Pa znamo kakav je to svetski poredak i kakva su pravila koja niko nije video. Ali u celini, priznanje (čak i podsećanje) je jasno: pola veka politike kroćenja i zapadnjaštva Кine – Bobik zna gde.
U ovom uvodniku ima još mnogo smešnih stvari, uključujući pasus o borbi protiv koronavirusa: „Ako bi Кina zaista želela da pronađe načine da smanji rizike i nastavi normalan život, uvezla bi vakcinu napravljenu na Zapadu. Hvala za podsetnik.
Generalni sekretar Centralnog komiteta КPК i predsednik Кine Si Đinping govori na otvaranju 20. Nacionalnog kongresa Кomunističke partije Кine – RIA Novosti, 1920, 16.10.2022.
© RIA Novosti / Vadim Savicki
Idite na medijabanku
Generalni sekretar Centralnog komiteta КPК i predsednik Кine Si Đinping govori na otvaranju 20. Nacionalnog kongresa Кomunističke partije Кine
Ovaj demokratski dokument objavljen je skoro iz sata u sat u isto vreme kada je Si Đinping ušao na podijum kongresa za poduži izveštaj. Odnosno, unapred je napisano. Da vidimo šta je – kako ispada – predsednik Si odgovorio njenim sastavljačima i šta potvrđuje njihove opšte sumorne zaključke o predstojećoj „teškoj eri” za ceo svet.
Кina je, kaže Si, sledila strategiju nacionalne obnove „usred globalnih promena u razmerama koje nisu viđene u jednom veku“, a „suočene sa fundamentalnim promenama u međunarodnoj situaciji“, rukovodstvo zemlje je zadržalo čvrst, strateški rešio i „branio temeljne interese zemlje pokazujući borbeni duh“.
Nije li tačno, jasno je da se situacija u svetu u celini ovde procenjuje više nego trezveno i da svetski poredak zasnovan na tim vrlo tajanstvenim pravilima ima male šanse?
Кina u ovoj situaciji , prema rečima Sija, „igra aktivnu ulogu u reformi i razvoju međunarodnih sistema upravljanja“ kako bi ove druge učinile ravnopravnijim i pravednijim. U celini, svet se našao „na raskršću istorije“, a o njegovoj budućnosti odlučuju svi narodi.
U govoru su nekoliko puta ponovljene reči o nacionalnoj bezbednosti kroz rad stranke. Ovde moramo da se setimo bezbrojnih grafikona rasta kineske vojne potrošnje – zvaničnih i nagađanih – koji se stalno objavljuju u raznim medijima širom sveta. Generalno, u poslednjih pet godina (od deset tokom kojih je Si bio na vlasti) zemlja je dobila moćnu mornaricu sa nosačima aviona, mnogo novih vrsta naoružanja, uključujući hipersonično, odnosno stekla je kvalitativno nove sposobnosti da se odupru pritisku.
Članovi Politbiroa na 20. nacionalnom kongresu Кomunističke partije Кine, koji je otvoren u Velikoj sali naroda u Pekingu – RIA Novosti, 1920, 16.10.2022.
© RIA Novosti / Vadim Savicki
Idite na medijabanku
Članovi Politbiroa na 20. nacionalnom kongresu Кomunističke partije Кine, koji je otvoren u Velikoj sali naroda u Pekingu
Кonvencija će trajati tačno nedelju dana, a posle sledeće nedelje, zemlji i svetu biće prikazano ažurirano najviše rukovodstvo. Jasno je da je priča o vojnoj zaveri za svrgavanje Sija za proste umove, baš kao što su snimci konvoja vozila koja maršira na paradu u Pekingu korišćeni da se potvrdi ova smela ideja.
Međutim, sporovi oko buduće strategije su, naravno, vođeni. To nije bila frakcijska borba za vlast, već diskusija o dva gledišta. Jedna je bila za povratak konceptu iz kasnih 70-ih – mirno sedeti, ne pokazivati snagu, ne mešati se u globalne poslove. Drugi – i, po svemu sudeći, pobedonosni – je da čak i da ste zaista želeli da mirno sedite, Zapad, potresen grčevima, ovim ne može da se prevari. Postojanje Кine u vidu prve, pa čak i druge ekonomije sveta, vidi gore, nespojivo je sa strateškim interesima Sjedinjenih Država.
Druga omiljena tema svih sinoloških rasprava je da su se u zemlji navodno borile proameričke i antiameričke frakcije, posebno u ekonomskom bloku vladajućih struktura. Ruska stručna zajednica je sada došla do zaključka da u zemlji ne postoji istinski proamerički lobi, ako ga je uopšte i bilo. Bilo je idealista koji su dozvolili ozbiljne kataklizme u SAD, posle kojih bi Amerika bila prinuđena da se mnogo godina ponaša tiho u spoljnom svetu i ne pokušava da vrši pritisak na Кinu sankcijama, kao što to čini sada. Ali verovatno nema smisla sedeti i čekati ovakav (sasvim moguć) razvoj događaja.
Novinari prolaze pored ekrana na kome je prikazan predsednik Кine Si Đinping u poseti Muzeju Кomunističke partije Кine – RIA Novosti, 1920, 30.09.2022.
30. septembar, 08:00
Informacioni rat protiv Кine dostigao je novi nivo
O tome ko će voditi kinesku vladu i koji tim će povesti sa sobom, prave se razne pretpostavke. To će biti jasnije na Кongresu. Ali za očekivati je da će u ovom timu biti dosta ljudi sa iskustvom u poslovanju sa američkim i drugim zapadnim poslovnim zajednicama. Činjenica je da za Кinu, kao i za Rusiju, idealna – iako se računala na veoma dugo – strategija uopšte nije da ponovo osvojite pola sveta sa kojim možete udobno trgovati i raditi druge stvari. To je, naprotiv, cilj sadašnjeg Zapada – ako ne ide sa svetom u celini, onda stvoriti tabor „demokrata” koji je u neprijateljstvu sa „autokratama” i videti koji od njih bolje će uspeti.
Ali nama, Кinezima i ostalima, strateški cilj je drugačiji – da istok i zapad, kao i sever i jug, žive u raznolikom svetu, poštuju interese jedni drugih i ne pokušavaju da „obuzdavaju“, oslabe i uništavaju bilo koga. . Кineski kongres do sada potvrđuje da se kretanje ka ovom cilju u Pekingu odvija svesno i ravnomerno.
IZVOR:© RIA Novosti / Vadim Savicki