Rusi kažu da su za to krive sankcije, Nemci besni na Moskvu i tvrde da je po sredi politika a Ukrajina nudi rešenje
Ruska energetska kompanija Gasprom saopštila je u sredu da će se ukupni protok gasovoda Severni tok smanjiti za 60 odsto od 16. juna. Kompanija je objasnila da je bila prinuđena da zaustavi rad još jedne Siemens pumpne jedinice na gasovodu, smanjujući dnevne isporuke na samo 67 miliona kubnih metara od 167 miliona kubnih metara koje redovno isporučuje.
Nemačka kompanija Siemens potvrdila je u sredu da joj agregati za pumpanje gasa nisu vraćeni sa popravke u Kanadi zbog sankcija Rusiji.
Berlin je osudio odluku ruskog energetskog giganta Gasproma da prekine protok gasa kroz gasovod Severni tok zbog tehničkih poteškoća, a ministar ekonomije Robert Habek tvrdi da je taj potez politički motivisan.
„Imam utisak da je ono što se juče dogodilo politička odluka, a ne odluka koja se tehnički može opravdati“, rekao je Habek novinarima u sredu.
Energetski gigant iz Sankt Peterburga saopštio je da će smanjiti kapacitet isporuke gasa gasovodom Severni tok za 67 miliona kubnih metara dnevno na oko 100 miliona kubnih metara. Kompanija je objasnila da je morala da zaustavi rad na još jednoj pumpnoj jedinici Simensa, okrivljujući za tehničke probleme sankcije Zapada. Naime, remontovane pumpne jedinice za gasovod Severni tok ne mogu da se vrate iz fabrike u Kanadi zbog embarga zemlje Rusiji.
„Zbog isteka vremena pre remonta (u skladu sa uputstvima Rostekhnadzora i uzimajući u obzir tehničko stanje bloka), Gasprom obustavlja rad još jedne Siemens pumpne jedinice u kompresorskoj stanici Portovaja“, navodi kompanija.
Habeck je, međutim, osporio ovu procenu, izražavajući sumnju da bi gašenje jedne jedinice moglo da utiče na oko 40 odsto protoka. Ministar je takođe rekao da će radove na održavanju gasovoda koji bi „relevantno“ uticali na protok, Siemens treba da izvede tek na jesen ove godine.
Habek je takođe tvrdio da radovi na održavanju ne podležu sankcijama Rusiji, otkrivajući da se o ovom pitanju lično konsultovao sa Evropskom komisijom. Berlin je takođe u pregovorima sa Otavom da utvrdi da li su pumpne jedinice zaglavljene u Kanadi uključene u sankcije ili ne, rekao je Habek.
Severni tok, koji prolazi ispod Baltičkog mora, povezuje kompresosku stanicu Portovaja u Rusiji sa njenom kolegom u Grajfsvaldu u severoistočnoj Nemačkoj. Evropsko tržište dobija oko 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje preko gasovoda.
Ukrajina nudi pomoć
Ukrajinski operater gasnog sistema GTS rekao je u sredu da je spreman da poveća obim tranzita gasa preko ulazne tačke Sudža za snabdevanje EU, usled usporavanja protoka gasa Severnim tokom.
„Kako bi pomogla u pripremi evropskih zemalja za narednu grejnu sezonu, GTS Ukrajine je spreman da razmotri mogućnost dodatnog privremenog povećanja obima tranzita koji može u potpunosti da nadoknadi nedostatak transporta Severnim tokom 1, podložno relevantnom zahtevu iz Gasproma“, naveo je operater u saopštenju na svom Telegram kanalu.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay