Pentagon poručuje da je ukrajinskoj vojsci potrebno drugačije oružje kako bi se suočili sa Rusijom
Vesti o ruskom napredovanju o Ukrajini – iako stidljivo i pozadinski, bez mnogo pompe kao u slučaju nekog ukrajinskoj napretka – preneti su u zapadnoj javnosti. Od ratnih pokliča za borbu i oslobođenje Ukrajine od „zlih Rusa“, sada se sve više objavljuju analize i postavljaju pitanja – kako da se preokrene situacija.
Iz Pentagona je stigla poruka koja ukazuje na to da stvari ne idu najbolje za Ukrajince ali i nagoveštavaju moguću promenu kursa američke politike u snabdevanju Ukrajine oružjem.
Sjedinjene Države podržavaju ukrajinsku borbu protiv nepravednog rata Vladimira Putina na dugi rok i laserski su fokusirane na nabavku opreme i zaliha koji su im potrebni, rekao je u petak sekretar za štampu Pentagona Džon F. Kirbi.
Američki zvaničnici su u stalnom kontaktu sa ukrajinskim liderima i nastavljaju da rade u okviru ministarstva odbrane sa saveznicima kako bi osigurali da Ukrajina dobije kapacitete koji su joj potrebni da se bori u bitkama sa kojima se suočava.
Trenutno postoji deset odluka koje je potpisao Džo Bajden a kojima je omogućeno snabdevanje ukrajinskih snaga: od protivoklopnog oružja Džavelin i protivvazdušnih projektila Stinger do oklopnih transportera i haubica. Pored toga, Sjedinjene Države su obezbedile municiju, medicinski materijal, obroke i ličnu opremu ukrajinskim snagama. Ali, potrebna je promena, ukazuje Pentagon.
„Naš cilj od samog početka je bio da pokušamo da im pomognemo u borbi u kojoj su danas“, rekao je Kirbi. „Zato se ovi paketi vremenom rasparčaju jer želite da budete u mogućnosti da se prilagodite onome sa čime se suočavaju“.
Na početku ruske invazije, mogućnosti koje su Ukrajincima bile najpotrebnije bile su protivoklopni i protivvazdušni sistemi. Rusi su osećali efekte ovih sistema što su se više približavali ukrajinskoj prestonici Kijevu. Ukrajinske snage potisnule su Ruse iz Kijeva – tvrde Amerikanci – a ruski predsednik Vladimir Putin prebacio je centar svog pogrešnog rata u region Donbasa na istoku Ukrajine. „To je na mnogo načina, veoma blizak i intiman potez; Mislim da sam to opisao kao borbu nožem“, rekao je Kirbi.
Ali Pentagon ukazuje da je borba sada mnogo bliža, prsa prsa.
„Postoje mesta — gradovi, sela, zaseoci — gde su Rusi i Ukrajinci u veoma bliskom kontaktu, i to je veoma dinamično“.
Sada borba zahteva vatru velikog dometa, a Ukrajini je isporučeno više od 100 haubica M777, a više od 80 topova trenutno puca na neprijatelja. Ovi gradovi bi jednog dana mogli da padnu u ruke Rusa, a sledećeg bi ih ukrajinska vojska mogla ponovo zauzeti. „Još uvek ima mnogo napred i nazad“, rekao je sekretar za štampu Pentagona, ukazujući da se menja dinamika na bojnom polju i da je Ukrajincima potrebna drugačija oprema i drugačiji pristup.
„Ono na šta smo fokusirani je da osiguramo da Ukrajinci mogu da uspeju na bojnom polju i… to je priroda razgovora koje vodimo“.
Sjedinjene Države imaju puno poverenja u ukrajinsku vojsku i narod, poručio je portparol Pentagona. Dodatak od 40 milijardi dolara usvojen ranije ovog meseca je konkretan primer ovoga. Uz dodatak, na raspolaganju je više organa za povlačenje i ugovaranje sredstava za pomoć Ukrajini u ovoj borbi.
„Uporedićemo i koristiti taj resurs jednako pametno kao što smo to uradili, poslednjih 10 kompleta paketa za podršku“, rekao je Kirbi. „Bićemo pametni u vezi sa ovim i bićemo u korak sa Ukrajincima i sa našim saveznicima i partnerima“.
Foto: Rojters