Japanski parlament usvojio je u ponedeljak zakon kojim se „onlajn uvrede” kažnjavaju zatvorskom kaznom od godinu dana, a usred sve veće zabrinutosti javnosti zbog sajber maltretiranja
Ova odluka je izazvana samoubistvom rijaliti zvezde nakon što je bila izložena uvredama preko društvenih medija.
Prema amandmanu na krivični zakon zemlje – koji bi trebalo da stupi na snagu kasnije ovog leta – prestupnici osuđeni za uvrede na mreži mogu biti kažnjeni do jedne godine zatvora ili novčanom kaznom od 300.000 jena (oko 2.200 dolara).
To je značajno povećanje u odnosu na postojeće kazne pritvora manje od 30 dana i novčanu kaznu do 10.000 jena (75 dolara).
Predlog zakona se pokazao kontroverznim u zemlji, a protivnici su tvrdili da bi mogao da ometa slobodu govora i kritike onih na vlasti. Međutim, pristalice kažu da je potreban stroži zakon za suzbijanje maltretiranja putem interneta i uznemiravanja na internetu.
Donet je tek nakon što je dodata odredba koja nalaže da se zakon preispita tri godine nakon stupanja na snagu kako bi se procenio njegov uticaj na slobodu izražavanja.
Prema japanskom krivičnom zakonu, uvrede se definišu kao javno omalovažavanje nečijeg društvenog položaja bez pozivanja na konkretne činjenice o njima ili na konkretnu radnju, prema portparolu Ministarstva pravde. Zločin se razlikuje od klevete, definisan kao javno omalovažavanje nekoga uz ukazivanje na određene činjenice. Oboje su kažnjivi po zakonu.
Seiho Čo, advokat za krivična dela sa sedištem u Japanu, upozorio je da revidirani zakon ne daje klasifikaciju onoga što predstavlja uvredu.
„Potrebno je da postoji smernica koja pravi razliku o tome šta se kvalifikuje kao uvreda“, rekao je Čo. „Na primer, u ovom trenutku, čak i ako neko lidera Japana nazove idiotom, onda bi to možda po revidiranom zakonu moglo da se klasifikuje kao uvreda.
Pitanje uznemiravanja na mreži postalo je istaknuto u poslednjih nekoliko godina, sa sve većim pozivima na zakone protiv sajber maltretiranja nakon smrti profesionalne rvačice i rijaliti televizijske zvezde Hane Kimure.
Kimura, 22, koja je bila poznata po svojoj ulozi u Netfliks emisiji „Terrace House“, izvršila je samoubistvo 2020. Ta vest je izazvala tugu i šok širom zemlje, a mnogi su ukazivali na onlajn zlostavljanje koje je primila od korisnika društvenih medija mesecima uoči smrti.
Ostali članovi glumačke ekipe javili su se da podele svoja iskustva o onlajn zlostavljanju.
Ubrzo nakon njene smrti, najviši japanski zvaničnici su se pozabavili opasnostima od sajber maltretiranja i obećali da će ubrzati vladine rasprave o relevantnim zakonima.
Kimurina majka, bivša profesionalna rvačica Kjoko Kimura, vodila je kampanju za čvršće zakone protiv maltretiranja putem interneta nakon smrti svoje ćerke i osnovala neprofitnu organizaciju pod nazivom „Zapamti Hanu“ kako bi podigla svest o sajber maltretiranju.
Kjoko je održala konferenciju za novinare nakon što je parlament u ponedeljak objavio svoju odluku, hvaleći novi zakon.
„Želim da ljudi znaju da je maltretiranje preko interneta zločin“, rekla je ona, dodajući da se nada da će amandman dovesti do detaljnijeg zakonodavstva.
CNN / A. Chatten