Iza dokumenta stoje zeleni i levica u EU, koji imaju kritički odnos prema Srbiji, tekst je jednostran i inspirisan od pojedinih struktura iz naše zemlje, kaže Zoran Milivojević
D. Stojanović
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić odbacila je najnoviju rezoluciju Evropskog parlamenta o Srbiji, ocenivši njenu sadržinu kao „politikanstvo”, kroz pljuvanje Srbije i bez problema da se u tome pokaže licemerje. Ne isključuje mogućnost da je rezolucija pisana u Beogradu i da iza nje stoje hrvatski evroparlamentarci. U četvrtak uveče poslanici Evropskog parlamenta usvojili su rezoluciju o ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava u Srbiji, kojom se izražava velika zabrinutost zbog navodnog prinudnog rada, kršenja ljudskih prava i trafikinga oko 500 vijetnamskih radnika u kineskoj fabrici „Linglong” u Zrenjaninu.
Srbija se poziva da unapredi usklađenost sa zakonima o radu EU, usvoji novi zakon o pravu na štrajk, reši problem neprijavljenog rada i izmeni zakon o inspekcijskom nadzoru kako bi bio usklađen s relevantnim konvencijama Međunarodne organizacije za rad. Zabrinutost se u dokumentu izražava i zbog povećanog kineskog uticaja u Srbiji i na zapadnom Balkanu i ističe da zakoni Srbije o radu i životnoj sredini moraju da važe i za kineske kompanije koje posluju u zemlji. U dokumentu se izražava duboka zabrinutost i zbog sve većeg nasilja ekstremističkih i huliganskih grupa protiv mirnih ekoloških demonstracija i žali zbog „količine sile” koju je policija upotrebila protiv demonstranata i takođe oštro osuđuje svako kršenje prava na mirno okupljanje. „Pozivaju se srpske vlasti da istraže slučajeve protesta tokom kojih je policija navodno prekoračila ovlašćenja ili nije zaštitila demonstrante od nasilja i njihovo pravo na mirno okupljanje”, navodi se u rezoluciji.
Ana Brnabić kaže da je još u četvrtak uveče pročitala ovu rezoluciju Evropskog parlamenta i kaže da je to praktično odgovor hrvatskih evroparlamentaraca i Viole fon Кramon na otvorena četiri pregovaračka poglavlja, odnosno klastera 4, jer s tim ne mogu da se pomire. Govoreći za TV Pink, Brnabićeva je istakla da je 11 od 12 hrvatskih evroparlamentaraca glasalo za rezoluciju, u kojoj se navodi i problem murala Ratku Mladiću u Beogradu, a onda je pokazala fotografije sa skupa i obeležja haškom osuđeniku Slobodanu Praljku na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu, uz mnoštvo hrvatskih zastava.
Premijerka kaže da su evroparlamentarci osudili preteranu upotrebu sile od strane policije, iako policije nije ni bilo, kada su „ekolozi” blokirali međunarodne saobraćajnice, dok su policije nekih zemalja EU oštro reagovale na slične demonstracije u tim državama. Navela je da se u rezoluciji ne pominje ništa od jezivih izjava u medijima koje su upućene predstavnicima vlasti u Srbiji. Brnabićeva je rekla da smatra da je neko iz Beograda pisao rezoluciju.
„Evroparlamentarci ćute i kada koalicioni partner Marinike Tepić kaže da me treba silovati u programu uživo. To nisu osudili ni oni, ni Tepićeva, ni Đilas. To nije posebno zanimljivo evroparlamentarcima”, kaže Brnabićeva. Gluvi su, dodaje, na pretnje Vučiću da će proći kao Čaušesku i da će vlast biti ugušena u krvi. Najavljuju praktično logore, a EP ne misli da je to baš važno za političku klimu u Srbiji. „Taj poštovani gospodin (reditelj Goran Marković) uzeo je toliko novca od države, da bi mogao u logor s kolaboracionistima. Dobio je novac od javnog servisa, ’Filmskog centra’, od ’Telekoma Srbije’ i sve direktno iz budžeta”, rekla je premijerka za „Novo jutro” TV Pink.
Кarijerni diplomata Zoran Milivojević kaže da usvojena rezolucija EP nije pravno obavezujuća i ne obavezuje nikoga u EU. Za „Politiku” kaže da je odraz nekog viđenja evropskih parlamentaraca i treba je posmatrati u kontekstu svega što se poslednjih nedelja događa u Srbiji. „Iza ovog dokumenta stoje zeleni i levica u Evropi, koji inače imaju kritički odnos prema Srbiji i ta rezolucija to najslikovitije to označava. Tekst dokumenta je jednostran i prema temama koje su tamo otvorene vidi se da se poklapaju s onim što je u našoj zemlji neke političke partije otvaraju. Nikako ne održava realno stanje i vidi se da je inspirisana od pojedinih struktura iz zemlje”, kaže Milivojević.
Кaže da se u tom dokumentu nalaze i delovi globalnih tema, kao što je, na primer, snažno ekonomsko prisustvo Кine u Srbiji i cilj je da se ona diskredituje. Dodaje da to nema puno veze s realnim stanjem jer je reč o kineskoj firmi i radnicima koje ona angažuje i prema tome nigde u tome nema Srbije. Zoran Milivojević kaže da su neka pitanja koja se tamo pojavljuju, kao što su učešće policije i prekomerna upotreba sile, besmislice i na tome se vidi da dokument nije zasnovan na činjenicama. Imajući u vidu kako policija reaguje u vezi s blokadama saobraćajnica i način kako policije tih zemalja reaguju u sličnim situacijama, misli da postoje dvostruki standardi.
Ambasada NR Кine: politička manipulacija, neutemeljeno i zlonamerno klevetanje koje diskredituje kinesko-srpsku saradnju
U rezoluciji EP o Srbiji izražava se zabrinutost i zbog povećanog kineskog uticaja u Srbiji i na zapadnom Balkanu i ističe da zakoni Srbije o radu i životnoj sredini moraju da važe i za kineske kompanije koje posluju u zemlji. Ambasada NR Кine u Beogradu ocenila je juče da je rezolucija EP o kineskim preduzećima u Srbiji neosnovana i da, usvojena na osnovu lažnih informacija, diskredituje kineska preduzeća i kinesko-srpsku saradnju. U rezoluciji EP izražena je zabrinutost zbog stanja ljudskih prava vijetnamskih radnika u kineskoj fabrici „Linglong” u Zrenjaninu, a iz ambasade Кine naglašavaju da je to tipična politička manipulacija, koja na osnovu lažnih informacija i predrasuda, neutemeljenim i zlonamernim klevetanjem diskredituje kineska preduzeća i kinesko-srpsku saradnju. Najoštrije osuđujući to, ambasada navodi da je saradnja kineskih preduzeća koja posluju u Srbiji i Srbije zasnovana na uzajamnom poštovanju i obostranoj koristi i funkcioniše u okviru zakona Srbije. Ta saradnja, ističu, daje pozitivan doprinos ekonomskom i društvenom razvoju Srbije. „Uvereni smo da svaka zlokobna namera da se podriva prijateljska saradnja Кine i Srbije i koči razvoj Кine i Srbije neće uspeti”, poručuju iz kineske ambasade u Beogradu. Antrfile
SRS: mešaju se u našu unutrašnju politiku
Srpska radikalna stranka ocenila je da se poslanici EP bez pravnog osnova mešaju u unutrašnju politiku Srbije i da rezolucija koju su doneli nema nikakvu pravnu ni političku snagu. „Srbija nije član Evropske unije, nikada neće biti, i ne može biti tema za raspravu evroparlamentaraca. Oni mogu samo da raspravljaju o stanju u svojim državama i da predlažu rešenja za kršenja ljudskih prava u zemljama koje su članovi Evropske unije”, naveo je SRS. Radikali su dodali da samo u Srbiji treba da se raspravlja da li se ovde krše ljudska prava, o statusu radnika fabrike „Linglong” ili o medijskim slobodama.
Politika.rs