Dokazi sa aplikacije Skaj na kojima su fotografije oružja kojim su, kako se sumnja, trgovali pripadnici grupe Radoja Zvicera, vođe kavačkog kriminalnog klana, prihvaćeni su kao validan dokaz u postupku pred Višim sudom u Podgorici.
U novoj kontroli optužnice protiv Zvicera i njegove grupe, sud je ostao pri ranijem zaključku da nema mesta optužbi protiv njega, Slobodana Kašćelana i Milana Vujotića da su kao saizvršioci pokušali ubistvo Jovana Vukotića ispred zgrade kotorske policije 2020. godine.
Za razliku od prethodne odluke, sudija Zoran Radović je uvažio nalog Apelacionog suda i prihvatio fotografije sa Skaj aplikacije kao kredibilan dokaz da su se Ljubo Milović, Radovan Mujović i Radoje Živković bavili švercom, a Petar Lazović nedozvoljenim držanjem oružja.
Na optužnici Specijalnog tužilaštva kao pripadnici Zvicerove grupe označeni su policajci Milović i Lazović, Vujotić, Mujović, Kašćelan, Živković, Nikola Spasojević, Duško Roganović, Radovan Pantović i Nikša Perović.
Dokazi tužilaštva protiv Zvicera i njegove grupe ponovo su razmatrani po nalogu Apelacionog suda koji je uvažio žalbu tužilaštva da se za tri od 17 tačaka optužnice obustavi krivični postupak zbog nedostatka dokaza.
Pripadnici ove grupe se optužnicom SDT-a pored planiranja ubistva Jovana Vukotića, šverca i nedozvoljenog držanja oružja terete za krivična dela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, krijumčarenje cigareta, pranje novca i ubistvo Milana Ljepoje, za koje se Veljku Belivuku i njegovim saradnicima sudi u Beogradu.
Sud je prilikom ranije kontrole optužnice utvrdio da se umesto pokušaja ubistva Vukotića, kako to tvrdi tužilaštvo, u konkretnom slučaju radilo o pripremnim radnjama koje nisu krivično delo. Viši sud je utvrdio da u ubistvo Vukotića tada nije ni pokušano jer je Petar Mujović, koji je iz „zbrojevke“ trebalo da ispali smrtonosne hice u vođu „škaljaraca“, pretresen, a potom i uhapšen pošto je policajcu ispred zgrade policije bilo sumnjivo njegovo ponašanje. Mujović je u januaru 2021. godine osuđen na pet meseci zatvora zbog nedozvoljenog držanja oružja.
Prema navodima optužnice, kriminalna organizacija formirana je u drugoj polovini 2020. godine i osim u Crnoj Gori delovala je u Južnoj Americi, Africi, Evropi i Australiji.
Zvicer se optužnicom Specijalnog tužilaštva, pored ostalog, tereti i da je početkom novembra 2020. godine naložio ubistvo Milana Ljepoje koji je učestvovao u organizaciji pokušaja njegove likvidacije u Kijevu. Zvicer je u Kijevu teško ranjen kada su pokušali da ga ubiju dvojica Srba i dvojica Crnogoraca, kojima se sudi u Ukrajini.
Nekadašnji član grupe „Pink panter“ Milan Ljepoja surovo je ubijen 9. decembra 2020. godine kada su ga pripadnici klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića na prevaru odveli u kuću u Ritopeku. U prostoriji koja je služila za zlostavljanje i ubijanje protivnika nađeni su biološki tragovi Milana Ljepoje, kao i dugme farmerki „dizel“ koje je nosio na dan nestanka.
Grupa Radoja Zvicera našla se na optužnici nakon što je Specijalno tužilaštvo po nalogu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića u maju prošle godine ponovo formiralo predmet protiv ove grupe po materijalu Evropola i francuskih pravosudnih organa, koji su bili dostavljeni u julu i decembru 2021. godine.
Na osnovu tih podataka je u Crnoj Gori otvorena afera o potencijalnoj umešanosti visokih policijskih službenika u organizovani kriminal.
Petar Lazović je uhapšen 18. jula prošle godine, po nalogu Specijalnog tužilaštva, dok je Milović još uvijek nedostupan državnim organima.
Foto: detektivinfo