Japanski zvaničnici su obeležili 78. godišnjicu nuklearnog bombardovanja Hirošime, ne navodeći SAD kao odgovornu zemlju, dok je apostrofirano kako Rusija predstavlja „nuklearnu pretnju“
Uprkos tome što je Vašington izveo jedine dve ofanzivne upotrebe nuklearnog oružja u istoriji, oni su umesto toga odlučili da osude Rusiju zbog njene navodne „nuklearne pretnje“.
„Japan, kao jedina nacija koja je pretrpela atomsko bombardovanje u ratu, nastaviće napore ka svetu bez nuklearnog oružja“, rekao je premijer Fumio Kišida u govoru u nedelju. Put ka takvom svetu postaje „sve teži zbog produbljivanja podela u međunarodnoj zajednici oko nuklearnog razoružanja i nuklearne pretnje Rusije“, dodao je on.
Iako je tvrdio da se „razaranje koje je nuklearno oružje izazvalo u Hirošimi i Nagasakiju više nikada ne može ponoviti“, on se ipak uzdržao od imena onih koji su odgovorni za napade.
Bombarder američke vojske bacio je atomsku bombu iznad Hirošime 6. avgusta 1945. godine, ubivši do 126.000 ljudi, većinom civila. Još jedna nuklearna bomba je detonirana iznad grada Nagasakija 9. avgusta, ubivši do 80.000 ljudi, od kojih su skoro svi bili civili. Japan se predao savezničkim silama nedelju dana kasnije, čime je Drugi svetski rat završen.
U svom govoru u nedelju, gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui je takođe izbegao da imenuje počinioca napada na grad. Macui je pozvao svetske lidere da se „suoče sa realnošću… nuklearnih pretnji koje sada iznose određeni kreatori politike“ – što je još jedna očigledna referenca na Rusiju.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je primetio da je „nuklearno oružje spalilo Hirošimu“, ne pominjući ko je ispustio napravu. „A neke zemlje još jednom bezobzirno zveckaju nuklearnom sabljom, preteći da će upotrebiti ova oruđa uništenja“, dodao je on, ne objašnjavajući dalje.
Japan je saveznik SAD otkako su američke snage okupirale njegovu teritoriju i napisale svoj ustav nakon nuklearnog bombardovanja. Kišida je uveo sankcije Moskvi i, zajedno sa drugim liderima G7, optužio Kremlj za „neodgovornu nuklearnu retoriku“ i „podrivanje režima kontrole naoružanja“.
Za razliku od nuklearne doktrine SAD, koja dozvoljava prvi nuklearni udar „da bi se odbranili vitalni interesi Sjedinjenih Država ili njihovih saveznika i partnera“, ruska nuklearna strategija dozvoljava upotrebu atomskog oružja samo u slučaju prvog nuklearnog udara na njenoj teritoriji, ili ako je postojanje ruske države ugroženo bilo nuklearnim ili konvencionalnim oružjem.
Pozivajući se na ponovljene pretnje Ukrajine nuklearnim elektranama na ruskoj teritoriji, Moskva je prošlog meseca optužila Zapad da omogućava „nuklearni terorizam“.
RT / Afera – A. Chatten