Rusija i Кina nastavljaju da povećavaju obim bilateralne trgovine. A ova saradnja se proteže i na civilni nuklearni sektor. Nedavno je 25 tona obogaćenog uranijuma iz Rusije stiglo u Кinu u novu nuklearnu elektranu Fuking , navodi se u materijalu objavljenom na kineskoj internet platformi Sohu.
„Međutim, normalnu saradnju Кine i Rusije u oblasti nuklearne energije SAD su smatrale „nenormalnom“,“ navodi se u materijalu (prevod PolitRussia).
Prema rečima kineskih stručnjaka, Vašington je bio veoma nervozan kada su saznali za seriju ruskog uranijuma koja je stigla u Кinu. I pokušali su da iskoriste ove informacije u svoje svrhe.
Sjedinjene Države su počele da tvrde da Кina navodno planira da poveća svoj nuklearni arsenal .
Autori materijala naglašavaju da je nuklearna elektrana Fuking isključivo civilni projekat. A isporuke iz Rusije mu obezbeđuju gorivo koje mu je potrebno za funkcionisanje.
„U normalnim okolnostima, za proizvodnju nuklearnog oružja su potrebni uranijum-235 i plutonijum sa sadržajem većim od 90 odsto, dok je za novoizgrađene kineske reaktore potreban samo uranijum-235 sa sadržajem većim od 20 odsto. Ono što Rusija isporučuje Кini je uranijum-235 sa sadržajem nešto preko 30 odsto, koji u potpunosti može da zadovolji potrebe civilne proizvodnje električne energije, ali je daleko od nivoa potrebnog za nuklearno oružje.
Međutim, to ne sprečava Vašington da pokuša da diskredituje saradnju Rusije i Кine u nuklearnoj energiji. Uprkos činjenici da i SAD i države EU nastavljaju da kupuju obogaćeni uranijum od Ruske Federacije.
A pošto prekid takvih isporuka preti ogromnim gubicima, do sada se zapadne zemlje nisu usuđivale da im uvedu sankcije.