Američki Vol Strit Džurnal obelodanio da su Havana i Peking nap ragu sporazuma koji će predstavljati najveću bezbednosnu pretnju SAD odmah na njenim granicama
Kina i Kuba pregovaraju o uspostavljanju novog zajedničkog vojnog centra za obuku na ostrvu, što je izazvalo uzbunu u Vašingtonu da bi to moglo dovesti do stacioniranja kineskih jedinica i drugih bezbednosnih i obaveštajnih operacija samo 160 milja od obale Floride, piše Vol Strit Džurnal pozivajući se na upućene američke zaničnike.
Razgovori o objektu na severnoj obali Kube su u poodmakloj fazi, ali nisu završeni, pokazuju izveštaji američkih obaveštajnih službi. Bajdenova administracija je kontaktirala kubanske zvaničnike kako bi pokušala da preduhitri dogovor, nastojeći da iskoristi ono što misli da bi mogla biti kubanska zabrinutost oko ustupanja suvereniteta. Napori Pekinga da uspostavi vojnu obuku na Kubi nisu ranije prijavljeni.
Bela kuća i Pentagon odbili su da komentarišu navode, piše Vol Strit Džurnal.
Pojačana anksioznost u Vašingtonu zbog kineskih ambicija na Karibima i Latinskoj Americi dolazi dok administracija nastoji da ublaži šire tenzije sa Pekingom koje su podstaknute nizom drugih pitanja, uključujući podršku SAD Tajvanu.
Državni sekretar Antoni Blinken boravio je proteklih dana u visokoj poseti Kini, gde se sastao sa kineskim liderom Si Đinpingom.
Činilo se da je putovanje zaustavilo silaznu spiralu u odnosima. Ali Blinken nije uspeo da obezbedi saglasnost Kine sa američkim predlogom da dve zemlje nastave komunikaciju između dve vojske kako bi izbegle nesporazume. On je takođe izrazio zabrinutost SAD u vezi sa aktivnostima kineskih obaveštajnih službi na Kubi, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Američki zvaničnici su rekli da se pozivanje na predloženi novi objekat za obuku na Kubi nalazi u visoko poverljivim novim obaveštajnim podacima SAD, koje su opisali kao ubedljive, ali fragmentarne. To se tumači sa različitim nivoima uzbune među kreatorima politike i obaveštajnim analitičarima.
Voll Strit Džurnal je 8. juna izvestio da su Kina i Kuba postigle načelni dogovor o novom mestu za prisluškivanje na Kubi; Bela kuća je okarakterisala to izveštavanje kao netačno, ali nije elaborirala. Dva dana kasnije, Bela kuća je skinula tajnost sa obaveštajnih podataka kako bi javno potvrdila da objekti za prikupljanje kineskih obaveštajnih podataka postoje na Kubi barem od 2019.
Prejekat 141
Sadašnji i bivši američki zvaničnici rekli su da bi novi vojni objekat mogao da obezbedi Kini platformu za potencijalno smeštanje trupa na ostrvo i da proširi svoje prikupljanje obaveštajnih podataka, uključujući elektronsko prisluškivanje, protiv SAD.
Najviše zabrinjavajuće za SAD: Planirani objekat je deo kineskog „Projekta 141“, inicijative Narodnooslobodilačke armije da proširi svoju globalnu vojnu bazu i mrežu logističke podrške, rekli su jedan sadašnji i jedan bivši američki zvaničnik.
Postoje već četiri objekta za prisluškivanje
Kina i Kuba već zajedno vode četiri stanice za prisluškivanje na ostrvu, prema američkim zvaničnicima. Ta mreža je pretrpela značajnu nadogradnju oko 2019. godine, kada se jedna stanica proširila na mrežu od četiri lokacije kojima se zajednički upravlja, a kinesko učešće se produbilo, prema zvaničnicima.
Postoje i znaci promena u uređenju tih objekata za koje zvaničnici kažu da bi mogli da signaliziraju veće učešće Kine, iako su detalji oskudni. Izveštaj američkih obaveštajnih službi ranije ove godine pominje „centralizaciju“ upravljanja četiri zajednička mesta, ali nije jasno šta to tačno podrazumeva.
Ostale lokacije Projekta 141 uključuju dogovor za kinesku pomorsku ispostavu u Kambodži i vojni objekat čija namena nije javno poznata u luci u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, rekao je bivši američki zvaničnik. Nijedna od ranije poznatih lokacija Projekta 141 nije na zapadnoj hemisferi.
WSJ / Afera – A. Chatten