Specijalni tim policajaca i IT stručnjaka pratiće sumnjive tokove kripto novca
Odluka FBI da oformi odeljenje za digitalne valute i zamrzavanje istih veliko je priznanje kripto-novcu za koji su mnogi smatrali (a mnogi i dalje smatraju) da predstavlja besmislicu.
U svetu je sve veća pomama za kripto-valutama kao što je Bitkoin. Dok mnogi stručnjaci u ovome vide špekulaciju i mehur koji će pući i naneti ogromne gubitke ne samo onima koji su se pomamili, nego i svetu, drugi u ovome vide priliku da zarade mnogo i to brzo.
Ključna stvar sa kripto-valutama jeste u tome što su one u „onlajn” svetu, zavise od „rudarenja” programa (odnosno, brzine računara pri računanju kodova valuta od kojih na kraju procesa dobijaju „digitalni novac“) i, kao takve, potpuno su nezavisne od centralnih banaka. To, u prevodu, znači da državne vlasti nemaju kontrolu i ne mogu da manipulišu ovim valutama. Uz to, oni koji poseduju ove valute imaju potpunu anonimnost – ne moraju nigde da se prijave, identifikuju i, dakle, ne plaćaju poreze.
Jedna od mračnih strana kripto-valuta (pored toga što njihovo “rudarenje” zahteva ogromnu električnu energiju i izaziva ekološku štetu) jeste i bojazan da bi kriminalci i “neprijatelljske države” mogle da ih iskoriste za finansiranje svojih aktivnosti.
FBI je doneo odluku da osnuje specijalno odeljenje od kako su „sajber napadi” na „kripto-novčanike” i kompanije koje se bave kripto-valutama (od kojih su mnogi u SAD) postali sve češći, posebno u proteklih godinu dana.
Nedavno je američka javnost bila šokirana vešću da je ministarstvo pravde optužilo bračni par iz Njujorka da su “oprali” bitkoine u vrednosti od 4.5 milijardi američkih dolara koji su ukradeni 2016.
Afera/ A.C.
Foto: Pixabay