Izraelska policija optužena je da je koristila špijunski softver Pegazus kako bi pratila svoje građane označene kao protivnike bivšeg premijera Benjamina Netanijahua, saopštava Vašington post.
Na osnovu istrage objavljene u utorak u izraelskom glasilu Kalkalist. Navodi se da je izraelska policija koristila špijunski softver Pegazus grupe NSO za daljinski pristup, kontrolu i izvlačenje informacija sa mobilnih telefona izraelskih građana, uključujući vođe protestnog pokreta protiv Netanijahua.
Ovaj softver vojnih karakteristika koji je razvila privatna izraelska kompanija NSO takođe je korišćen i za praćenje velikog broja ljudi koji nisu osumnjičeni za umešanost u bilo kakav zločin, uključujući gradonačelnike, nekadašnje vladine službenike i najmanje jednu osobu blisku određenom visokom političaru, navodi izveštaj.
„Naša je generalna politika da ne dajemo komentare u vezi sadašnjih ili potencijalnih klijenata“, navodi se u saopštenju NSO grupe koje su objavili izraelski mediji. „Želeli bismo da razjasnimo da kompanija ne upravlja sistemima koji su u vlasništvu njenih kupaca i nije uključena u njihov rad. Kompanija prodaje svoje proizvode pod licencom i nadzorom za upotrebu od strane bezbednosnih organa i državnih agencija za sprovođenje zakona, kako bi se na zakonit način sprečio kriminal i terorizam, u skladu sa sudskim nalozima i lokalnim pravnim poretkom u svakoj zemlji.”
Izraelska policija je demantovala navedene optužbe, rekavši da se „sve policijske aktivnosti u ovoj oblasti obavljaju u skladu sa zakonom, na osnovu sudskih naloga i strogo utvrđenih radnih procedura“.
Ministar javne bezbednosti Omer Bar-Lev rekao je da istražuje ovo pitanje, ali da je početna provera otkrila „ne postoji praksa tajnog prisluškivanja ili upada u uređaje od strane izraelske policije bez odobrenja sudije“.
„Istovremeno, budite sigurni da se neće olako preći preko slučaja NSO i da će sve detaljno i nedvosmisleno proveriti sudija“, dodao je on.
Istraga Kalkalista kaže da je policija počela da koristi softver 2020. za daljinsko praćenje telefona istaknutih aktivista protesta „Crna zastava”, koji je pozivao na zbacivanje tadašnjeg premijera Netanijahua, usred izbijanja pandemije koronavirusa, ekonomske krize i suđenja za korupciju koje je u toku.
Netanijahu, izraelski premijer sa najdužim stažom, napustio je funkciju u junu 2021, ali je i dalje ostao upleten u suđenje za korupciju.
U izveštaju se navodi da je špijunski softver NSO korišćen za prikupljanje podataka o građanima koji bi mogli da budu iskorišćeni u slučaju njihovog kasnijeg saslušavanja.
U julu 2021. godine istraga Vašington posta i konzorcijuma od 16 medijskih partnera otkrila je da je izraelska kompanija NSO licencirala Pegazus za vlade u čitavom svetu sa ciljem praćenja terorista i kriminalaca.
Međutim, otkriveno je da je program korišćen za hakovanje 37 pametnih telefona koji pripadaju novinarima, aktivistima za ljudska prava, uticajnim poslovnim ljudima i dvema ženama bliskim ubijenom saudijskom novinaru Džamalu Kašogiju. Telefoni praćenih bili su među više od 50.000 brojeva koje su sakupile zemlje za koje se zna da se bave nadzorom svojih građana i da su bile klijenti NSO.
U intervjuu za Vašington post datom u julu prošle godine, osnivač NSO Šalev Hulio rekao je da su neki od vladinih klijenata NSO-a u prošlosti zloupotrebljavali njen softver, opisujući takvu zloupotrebu kao „kršenje poverenja“. On je rekao da je NSO zatvorio pristup za pet klijenata u proteklih nekoliko godina posle preispitivanja stanja ljudskih prava i da je samo u prethodnoj godini prekinuo veze sa dva korisnika.
„Ima jednu stvar koju želim da kažem: izgradili smo ovu kompaniju da bismo spasili živote. Tačka“, rekao je on.
Prema onima koji su upoznati sa klijentelom ove kompanije, NSO je imao sporazume sa zemljama sa kojima je Netanijahu nastojao da sklopi saveze, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate, koji su potpisali sporazum o normalizaciji u septembru 2020., i Saudijsku Arabiju, sa kojom je Netanijahu godinama pokušavao da se sudi.
U Izraelu, policija je prvi put kupila Pegasus od NSO 2013. i počela da ga koristi 2015. godine, za vreme Netanijahuovog premijerskog mandata. Policiju je to koštalo desetine miliona šekela tokom godina, prema izveštaju Kalkalista.
Kako su se protesti protiv Netanijahua pojačavali, grupa opozicionih partija postigla je dogovor u maju 2021. da formiraju vladu jedinstva i da ga uklone sa funkcije.
Afera /J.J.M.
Foto: Head of opposition and of the Likud party Benjamin Netanyahu leads a faction meeting at the Knesset, November 15, 2021. (Noam Revkin Fenton/Flash90)