General Momčilo PERIŠIĆ – Džon NEJBOR dve decenije posle:
Da li je moguće da čovek koji je, bar do tada (14. marta 2002. godine i restorana “Šarić”), za srpski narod imao neukaljanu vojničku (i ljudsku biografiju) – špijun?
Piše: Vladan Dinić
Ova kafkijanska dilema, činilo se, trajaće večno, ali… Apelacioni sud u Beogradu, pre neki dan, o čemu je portal “Afera” pisao, stavio je tačku i na dilemu i na Kafku, ali i na obraz nekada legendarnog generala Momčila Perišića, koji je u času hapšenja bio i potpredsednik Vlade Srbije?!
Nekadašnjem načelniku Generalštaba, penzionisanom generalu Momčilu Perišiću Apelacioni sud u Beogradu povisio je na četiri godine zatvora i preinačio prvostepenu presudu Višeg suda u Beogradu (februara 2021.) kojom je Perišić bio osuđen na tri godine zatvora zbog krivičnog dela špijanaža i odavanje tajnih podataka stranom državljaninu?! Dakle, i pravosnažno ga osudio na četiri godine zatvora zbog špijunaže, zapravo, odavanja tajnih podataka službeniku ambasade SAD u Beogradu, američkom državljaninu 2002. godine (Džonu Nejboru, “sedmom činovniku po rangu ambasade SAD, zapravo, tada, šefu CIA za Balkan, primedba autora).
Odlukom istog suda, Miodragu Sekuliću i Vladanu Vlajkoviću potvrđene su kazne od po godinu i po dana zatvora zbog odavanja vojne tajne…
U obrazloženju Apelacioni sud je naveo da je kaznu Perišiću povećao imajući u vidu više visokih funkcija koje je Perišić obavljao u najvišim organima vlasti i da je kao njihov nosilac „u jačem stepenu bio dužan da čuva temeljne vrednosti na kojima počiva pravni sistem i bezbednost države“.
General Momčilo Perišić osuđen je pravosnažno na četiri godine jer je sudski utvrđeno da je pre dve decenije, 14. marta 2002. godine u restoranu “Šarić” na Ibarskoj magistrali predao (pričalo se – prodao, primedba autora?!) tajne vojne podatke službeniku ambasade SAD Džonu Nejboru, koji su kod njega kasnije pronađeni.
U pitanju je, prema presudi, zapisnik sa kolegijuma načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije održan 11. oktobra 2001. godine, koji je označen stepenom tajnosti „Vojna tajna-strogo poverljivo“ i sadrži tajne vojne podatke, a koji je, prilikom intervencije organa bezbednosti Vojske Jugoslavije i vojne policije pronađen kod Džona Nejbora, pomenutog američkog državljanina, činovnika ambasade SAD…
Od Nejbora su oduzeta dokumenta: nedeljni plan rada NGŠ VJ za period od 26. februara do 4. marta, pregled koji se odnosi na spisak pukovnika – kbb VJ za unapređenje u čin generala – admirala period kraj 2001. godine, stanje i funkcionisanje sistema obezbeđenja državne granice SR Jugoslavije (sa težištem na deo državne granice između Republike Crne Gore i Republike Albanije) od 11. oktobra 2001. godine… Zatim „Informacija o regulisanju stanja u službi profesionalnih vojnih lica čina generala – admirala od 24. januara 2001. godine koja je upućena predsedniku SRJ“, dokument „Aktuelna bezbednosna situacija u okruženju i SRJ sa tendencijom njenog razvoja“, „Spisak generalnog kadra VJ van naredbe predsednika SRJ“ i „Spisak objekata i kompleksa VJ koji se mogu staviti u funkciju šire društvene namere“.
Tokom pretresa radnog kabineta Perišića u Vladi Srbije pronađene su i diskete na kojima su se nalazili tajni vojni dokumenti – zapisnici sa kolegijuma NGŠ VJ održanih tokom 1999, 2000. i 2001. godine.
Prema presudi , ova dokumenta general Momčilo Perišić pribavio u nameri da ih preda stranoj državi, i to tako što je iskoristio poznanstvo sa Vlajkovićem i Sekulićem, koji su, tokom 2001. godine do početka 2002. godine, učinili dostupne naročito poverljive podatke koji predstavljaju vojnu tajnu.
Miodrag Sekulić je vršći dužnost samostalnog referenta za informatičku podršku u kabinetu načelnika Generalštaba postupajući suprotno svojim dužnostima čuvanja i zaštite javnih podataka, sa računara presnimavao na diskete naročito poverljive podatke sadržane u zapisnicima sa kolegijuma NGŠ VJ koji su stepenovani kao „Vojna tajna – strogo poverljivo“, te pristup zapisnicima sa ovih kolegijuma zaštitio šiframa, a zatim ih dostavljao Vladanu Vlajkoviću koji ih je, znajući da se radi o disketama koje sadrže vojne tajne, predavao Perišiću.
Inače kompletno prvostepeno suđenje odvijalo se bez prisustva javnosti radi zaštite vojnih i državnih tajni, ali je prvostepena presuda bila javno objavljena.
(Sutra: Karla del Ponte hitno doletela)
Foto: Fonet