Zašto su se Rusi plašili Srba i zašto su uvek tokom novije istorije uvek forsirali Bugare a nanašu štetu
Garašaninovo Načertanije je “plan države Srbije za sva vremena“, kako ga je opisao naš akademik profesor Dragan Simeunović u svojoj kapitalnoj knjizi “Istorija srpske političke misli/ novi vek. Plan “Načertanija” je u stvari ujedinjenje svih Srba u jednu državu. Prvenstveno se mislilo na Srbe iz Bosne i Hercegovine, severne Albanije i Makedonije. Crna Gora se sama po sebi podrazumeva kao prirodni sastavni deo Carstva Srbskog.
Zašto su se Rusi plašili Srba i zašto su uvek tokom novije istorije forsirali Bugare umesto nas, profesor Simeunović nam otkriva upravo u delu koji je posvećen Iliji Garašaninu.
Nakon 1848. Garašanin ne pominje mnogo jugoslovensko, već opet daleko više “Srbsko Carstvo” čiji su pogledi okrenuti ka istoku.
Ruski strahovi od srpskih ambicija zauzimanja Carigrada bili su realni, bar kada je reč o konceptima koje su pravili srpski državnici. Tako se Garašanin direktno izjašnjava da namerava Carigrad “glavnim varoši tog pravovernog Srbskog carstva učiniti”.
Razlog za ovo, očigledno izlaženje čak i iz granica Dušanovog carstva, Garašanin nalazi u činjenici da je Carigrad “biser slavenskog istoka”.
Treba napomenuti i da Garašaninovi vrlo značajni elementi koncepta države nastaju 60-tih godina XIX veka u vreme druge vladavine kneza Mihaila Obrenovića.
G. Katić/Afera