Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče posle sastanka s premijerom Grčke Kirijakosom Micotakisom da je sagovorniku rekao da je Srbija čvrsto opredeljena za ubrzanje evropskog puta ka EU, ali da očekuje od Evrope i jasne signale podrške na tom putu. Zahvalio je Grčkoj na toj podršci, navodeći da to nije samo formalna rečenica koju političari izgovaraju kao poštapalicu, već je od suštinskog značaja za našu zemlju. Istakao je da je Grčka jedan od značajnih i najvećih iskrenih podržavalaca Srbije na njenom evropskom putu i napomenuo da se tokom razgovora postavilo pitanje ima li Srbija neke druge alternative, neke druge puteve i želi li Srbija da bude deo EU, ali i želi li Evropa da Srbija bude deo EU.
„Razgovarali smo o nečemu što mi nazivamo agendom Ekspo 2027. godine. Rekao sam premijeru Micotakisu da je naš cilj i ostvariv san da kraj 2027. dočekamo sa ukupnom vrednošću bruto domaćeg proizvoda od 100 milijardi evra”, rekao je Vučić, koji je svečano dočekao Micotakisa ispred Palate „Srbija”. Podsetio je da je pre samo 10 godina ukupna vrednost BDP-a Srbije bila 32 milijarde evra, dok je danas 69,5 milijardi. Vučić je poželeo dobrodošlicu svim grčkim firmama koje hoće da zarade novac u Srbiji, a koje mogu našoj zemlji da pomognu. „Paradoksalno zvuči, ali Srbija nema problema s novcem. Mi imamo problema s kapacitetima kako da izgradimo, kako da napravimo sve ono za šta smo novac obezbedili”, rekao je predsednik Srbije i dodao da je zato zamolio premijera Micotakisa da onaj deo grčkih kompanija koje mogu, pored onoga što rade u Grčkoj i nekim drugim zemljama, „pošalju u Srbiju i da nam pomognu u ostvarivanju i ovih naših snova, ali i u ostvarivanju važnih zadataka koji su pred nama”.
Naglasio je da su Srbija i Grčka uvek podržavale teritorijalni integritet jedna druge, kao i da veruje da će tako biti i u budućnosti. Srećan je, kako kaže, što Srbija i Grčka neguju dobre prijateljske i bratske odnose i što je s Micotakisom razgovarao o svim aspektima bilateralne saradnje. Podsetio je da ove godine dve zemlje obeležavaju 145 godišnjicu od uspostavljanja diplomatskih odnosa i da će ovo biti važna godina ogromnog rasta naših ekonomskih odnosa i trgovinske saradnje, ali i godina u kojoj će se održati četvrti savet za saradnju.
Micotakis je istakao da stav grčke vlade prema Kosovu i Metohiji ostaje nepromenjen i izrazio uverenje da su evropsko posredovanje i dijalog jedini put za normalizaciju odnosa između dve strane što bi značajno pomoglo i stabilnosti u regionu. Naveo je da ga je predsednik Srbije uputio u dešavanja koja se tiču dijaloga s Prištinom. Dodao je da Grčka sa zabrinutošću posmatra i prati dešavanja tokom poslednjih meseci. Micotakis je poručio i da Grčka snažno podržava Srbiju na evropskom putu i da je mnogo puta razgovarao u Briselu o pitanju evropskog proširenja. „Za Srbiju i za zapadni Balkan postoji evropska budućnost, a budućnost za nas ne postoji bez zapadnog Balkana i bez Srbije”, rekao je Micotakis i dodao da Beograd treba da iskoristi pozitivne okolnosti u čitavoj evropskoj proceduri.
Istakao je da je Grčka najstabilniji partner Srbije kada je reč o EU. „Ubrzavajući reforme koje vršite u svojoj zemlji, vi ćete se približiti EU i verujem da 2024. može da se ostvari značajan napredak”, ocenio je grčki premijer. Dodao je da je s predsednikom Vučićem razgovarao i o drugim pitanjima koja se tiču međunarodne bezbednosti, o Bliskom istoku, kao i da o Ukrajini imaju zajedničke stavove i vode se međunarodnim pravom. „Želim da naš razgovor ojača našu stratešku saradnju i da napravimo jedan veliki korak na zajedničkom putu”, poručio je Micotakis.
Vučić je rekao da je s grčkim premijerom razgovarao i o saradnji u energetskom sektoru – energetici, naftovodu, gasovodu, kupovini gasa, obnovljivim izvorima energije, vetroparkovima, baterijskim parkovima. Tema razgovora bili su i saradnja elektroprivreda dve zemlje, transport i infrastruktura. „Gradimo brzu prugu Beograd–Niš, ostaje da se to premosti kroz teritoriju Severne Makedonije. Grčka završava brzu prugu do granice sa Severnom Makedonijom. To nam je važno i zbog naših turista kojima će Solun da bude blizu”, rekao je Vučić. „Važno nam je da koristimo kapacitete i Soluna i Pireja, da kupimo deo luke, nemamo problem da zakupljujemo luke. Kada povećamo automobilsku proizvodnju, s rudnicima, železarom, to će nam biti potrebno. Od Crne Gore smo tražili pristup Luke Bar, ali nam je potreban i brži izvoz u svet”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Naveo je da je „Srbija ekonomski mala, ali veća nego sve ostale zemlje na zapadnom Balkanu”. „U privlačenju stranih investicija činimo 62, izvozu 54 odsto zapadnog Balkana, u BDP-u smo 50 odsto. Čini mi se da to govori o važnosti Srbije. Znamo koliko je to manje od Grčke”, rekao je predsednik Srbije. Dodao je da su razgovarali i o turizmu i turističkom povezivanju. „Grčka je Srbima druga kuća”, rekao je predsednik Srbije. Zahvalio je Micotakisu na svemu i naglasio da će 2024. godina biti velika godina uspeha i rasta u odnosima Beograda i Atine.
Premijer Grčke je rekao da je u Beograd došao s četiri ministra i velikim brojem predstavnika grčke poslovne zajednice kako bi Srbija i Grčka unapredile ekonomske odnose u konkretnim sektorima i projektima, a posebno u oblastima energetike i transporta. Naglasio je da su naše zemlje bliske ne samo geografski već i što su zajedno koračale kroz sve istorijske periode. „Ova zajednička bilateralna saradnja ima strateški karakter. Imamo zajedničku deklaraciju koju smo potpisali u Atini, nekoliko meseci nakon što sam ja postao premijer, na Trećem visokom savetu za saradnju”, naglasio je Micotakis. Naveo je da je s predsednikom Srbije razgovarao i o osavremenjavanju linije koja povezuje Solun i Beograd, kao i o završetku koridora koji će kretati iz Pireja i završavati se u Budimpešti.
Micotakis je istakao da se saradnja Grčke i Srbije proširuje i na energetski sektor, bezbednost i diversifikaciju snabdevanja. Naveo je da bi Srbija sa svoje strane Grčkoj mogla da ustupi velike skladišne centre koje poseduje, što prema njegovoj oceni predstavlja samo jedan od načina saradnje dve zemlje. „Mi imamo izuzetno znanje zato što je više od 50 odsto naše električne energije iz obnovljivih izvora, a naš cilj je da proširimo to prema severu. Želimo da i u Srbiji uvedemo tu ’zelenu struju’, odnosno zelenu energiju iz obnovljivih izvora i da prenesemo i tehničko znanje, ali i investicije”, rekao je Micotakis.
Poželeo je sreću za Ekspo 2027, koji će se prvi put održati u Beogradu, dodajući da je tu kandidaturu Atina veoma podržala, kao i da je Grčka spremna da pomogne u organizaciji događaja. Vučić je poručio na otvaranju Srpsko-grčkog poslovnog foruma u Palati „Srbija”, kojem je prisustvovao i Micotakis, da su grčke kompanije dobrodošle u Srbiji i pozvao finansijske institucije iz Grčke, a posebno banke, da ponovo pokažu interes za srpsko tržište. „Moraćemo da radimo više i da se borimo za svaku i grčku i srpsku kompaniju, da se borimo i za naš ulazak na grčko tržište u različitim oblastima, ali da privlačimo što je moguće više grčkih kompanija ovde.” Naveo je da je Srbija ranije imala problem sa NPL-ovima, to jest problematičnim kreditima s grčkim bankama od čak oko 30 odsto i dodao da su ta vremena davno iza nas.
„Ovo što smo mi predvideli da radimo, to se neće završiti 2027. To će biti samo jedan zamajac. Samo jedan zamajac gde će apetiti postajati sve veći. Kada izgradimo jedan auto-put, uvek bismo počinjali nova dva. Kada izgradimo pet, uvek počinjemo novih 10. Tome nema kraja”, rekao je Vučić i dodao: „Ja ću da budem sasvim otvoren prema vama, iako će se naljutiti mnogi iz građevinskog sektora u Srbiji. Mi nemamo dovoljno kapaciteta da to izgradimo. Kada damo našim kompanijama da grade određene sekcije auto-puta, uvek imam veliku nadu, ogromna očekivanja, ali i strah, hoćemo li da stignemo, hoćemo li da završimo na vreme. Sad smo u trci s vremenom i ne smemo da se igramo.”
Dodao je da Srbija sve to uspeva da uradi uz visoku stopu rasta. „Bili smo po tome broj jedan u Evropi u kovid godini, čini mi se s minimalnim minusom od 0,7 odsto. I tada je taj, rekao bih, ubrzani razvoj dodatno krenuo. U narednim godinama želimo da čak i prognoze Međunarodnog monetarnog fonda prevaziđemo”, rekao je predsednik Srbije. Predsednik je dodao da neophodna infrastruktura za održavanje Ekspa 2027. mora da bude završena do 1. decembra 2026. „Do toga nam je ostalo malo više od dve i po godine. Moramo da radimo danonoćno. I zato je potrebna i vaša podrška i vaša pomoć”, istakao je Vučić.
Naglasio je da su u planu još desetine velikih infrastrukturnih investicija za koje još uvek nisu urađeni ni projekte, a koji moraju biti završeni. Kako je kazao, u Srbiji je trenutno prisutan veliki broj radnika, ali da ga posebno raduje što se prvi put iz inostranstva vraćaju i građani Srbije. Vučić je naglasio da Grčka ima veći bruto domaći proizvod nego Srbija i dodao da su ljudi u Srbiji svesni koliko je osposobljena kada su u pitanju infrastrukturni projekti. „Čudesno je pogledati kako izgleda oko Atine. Čestitam vam na ovome što sada radite u Solunu, oko metroa. Očekujem da dobijem poziv za otvaranje metroa u Solunu i mislim da će to biti jedan od najlepših u Evropi”, ocenio je Vučić.
Izneo je očekivanje da do kraja 2028. ili 2029. godine i Beograd otvori prvu liniju metroa. Potrebno je, dodao je, uraditi još dosta toga pre sledeće sednice Visokog saveta i po pitanju trgovine, ali i transporta i logistike. „Ukupan deo transporta, transportne industrije u EU je na nivou pet odsto BDP-a, a u Srbiji je na svega 3,8-3,9 odsto. Mi moramo da podignemo naše logističke i transportne kapacitete u celini. Takođe je potrebno da razgovaramo i o energetici, ali i o putnoj, železničkoj infrastrukturi”, istakao je Vučić. Ocenio je i da saradnja u turizmu može biti unapređena. „Moramo da uradimo više kako bismo privukli grčke turiste, ne samo u Beograd već i na Kopaonik, Zlatibor, naše planinske centre”, kazao je predsednik Srbije. Prema njegovim rečima, neće biti zadovoljan ukoliko trgovinska razmena između Srbije i Grčke bude milijardu ili milijardu i po evra.
Premijer Micotakis je izjavio na Srpsko-grčkom poslovnom forumu da vidi da Srbija ima ambiciozne privredne ciljeve koje želi da ostvari do 2027. godine i da je uveren da će grčke kompanije postati deo uspeha koji će srpska privreda ostvariti. „Naše prisustvo na ovom forumu dokaz je da je prijateljstvo Srbije i Grčke čvrsto ukorenjeno i da imamo priliku da napravimo veliki skok u našim ekonomskim odnosima. Robna razmena naše dve zemlje je 750 miliona evra, a možemo i mnogo bolje”, poručio je Micotakis. Zatražio je od grčkih kompanija koje su prisutne na forumu da s posebnom pažnjom isprate veliki napredak koji je Srbija ostvarila u proteklim godinama.
„Srbija ima ambiciozne planove – želi da dostigne 100 milijardi dolara BDP-a do 2027. godine. Reč je o izgradnji infrastrukture, energetici, upravljanju otpadom”, istakao je Micotakis i dodao: „Cilj je blagostanje za sve. Srbija je moćna izvozna zemlja. Veliku pažnju pridajemo i koridorima koji povezuju Srbiju i Grčku preko Severne Makedonije. Želimo da veći deo tog izvoza prolazi kroz Grčku i bitno nam je da unapredimo železničku mrežu.” Naglasio je i da njegova zemlja može snabdevati Srbiju prirodnim gasom, da može da koristi ovdašnje kapacitete za njihovo skladištenje i pomogne našoj zemlji u tranzicionom periodu.