Iako u srodstvu, i premda su Karađorđevići takođe na listi potencijalnih naslednika britanske krune, srpska dinastija očito bila nezadovoljna odnosom svojih britanskih rođaka
Zahvaljujući poreklu kraljice Marije, rodbinske veze i genetsko nasleđe između jugoslovenskih i srpskih monarha i Engleske i Škotske dovele su do neobično zanimljivih naslednih linija, napimnje se na sajtu srpske Kraljevske porodice.
Tamo takođe stoji da: „Lični i porodični odnosi dve dinastije već su dugo bliski i direktni. Činjenica da je dom Vindzora vladajući u Ujedinjenom Kraljevstvu, a da je dom Karađorđev proveo u prinudnom egzilu više od pola veka, doveli su do direktnog preplitanja državno-političkih i rodbinskih nivoa. Državno-politički nivo bitno uslovljava zvanični položaj i javni nastup britanskog Doma, dok nedostatak tog nivoa bitno ograničava formalni status i poziciju kraljevskog Doma Jugoslavije i Srbije. To su posledice vremena i objektivnih okolnosti.
Ono što je izvan diktata vremena, ostaju porodične i lične veze i odnosi. Na tom polju između Doma Vindzor i Doma Karađorđevića nisu zabeleženi problemi!”
Međutim, biće da nije baš tako.
U intervjuu koji je u junu mesecu princ Filip Karađorđević dao za televiziju N1 nazire se doza nezadovoljstva srpske kraljevske porodice sa svojim britanskim rođacima.
Povodom planitastog jubileja britanske kraljice Elizabete Druge, Princ Filip Karađorđević izjavio je u intervjuu za N1 da je britanska monarhija „mogla mnogo više da učini za Srbiju”.
„Princ Čarls bio je ovde 2016. godine i pomogao je kad je Hilandar zahvatio požar. Sa svojom fondacijom pomogao je da se prikupi novac za obnovu. Kao što znate, kraljica je kuma mom ocu, a kraljičin otac bio je kum mom dedi. Ako se ima u vidu tako blizak odnos, mislim da tokom svih ovih godina nisu učinili dovoljno za Srbiju”, naveo je srpski princ.
Princ Filip – koji je upoznao Elizabetu Drugu još kada je bio dete – ima lepe uspomene na nju kao osobu, govoreći da je ona vrlo neposredna i da je volela da se šali, ali očito nema tako lepe uspomene i utiske kada je reč o politici koju je Bakingemska palata vodila prema Srbiji i srpskoj Dinastiji.
„U svetu, britanska kraljevska porodica imala je snažan uticaj. Negde se to pokazalo kao dobro, a negde baš i nije. Mislim da je Srbija tokom svih ovih godina osetila i jedno i drugo, tako da je to nešto što se mora izučavati“, rekao je princ Filip.
„Ako pogledate na internetu, pronaći ćete slike Tita i kraljice Elizabete u Belom dvoru ili u Kraljevskom dvoru, ali nećete videti slike mog oca i kraljice u Belom ili Kraljevskom dvoru. To je tužno. da su mogli mnogo više pomoći kraljevskoj porodici u Srbiji.“, naglasio je tada Karađorđević.
Afera / A. Chatten