To što je republikanska senatorka Klaudija Teni uputila pismo američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu u kojem ga je pitala šta će SAD učiniti da zaštiti Srbe na Kosovu fin je gest, ali suštinski neće promeniti američku politiku prema nama.
Lepo je znati da je i nekome u Americi Kosovo palo na pamet, ali niko zbog njega neće „ginuti“.
Teni je u pismu napisala da Kurtijevi postupci ugrožavaju mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu i da se uprkos oštrim kritikama Stejt departmenta, njegovi postupci nisu promenili.
Senatorka je tražila da sazna koje će sve akcije SAD preduzeti da osiguraju zaštitu prava etničkih Srba na Kosovu i pozovu Kurtija na odgovornost.
Sve je to lepo…
Politikolog Aleksandar Pavić kaže da je svakako dobro što je senatorka Teni napisala i uputila pismo, ali da ono neće uticati na politiku Sjedinjenih Američkih Država.
SAD su direktno odgovorne za ono šta Kurti radi Srbima na Kosovu i Metohiji i one mu takvo ponašanje dopuštaju, a sve u cilju vršenja pritiska na Beograd. NJihova namera je da Beograd popusti po različitim pitanjima koje su vezane za interese SAD, uključujući svaku pomisao na BRIKS, ili bilo kakve veze sa Rusijom i Kinom.
Igra je vrlo jasna i dobro je što u Americi ima neko ko će uputiti ovakvo pismo, ali to ništa ne menja. Čak je i jedan deo Demokratske partije ustao protiv politike koju Blinken sprovodi na Bliskom istoku, a vezano za Gazu i Izrael, ali to na njega uopšte nije uticalo, rekao je Pavić za Sputnjik.
Amerika ima svoje zacrtane ciljeve, pogotovo u Demokratskoj partiji i u tom krilu koje
zastupaju Blinken, Hilari Klinton, Bajden, Kamala Haris… nikada neće biti dobre volje prema Srbima, prema srpskim interesima, prema ruskim interesima, ili prema bilo kome ko se usprotivi toj američkoj hegemoniji.
Kad se američke „Foke“ na Kosovo vrate
Pavić smatra da Amerikanci hoće da spoje lepo i korisno, pa im je ovo pravi povod za to. Stvari će se rešavati na predsedničkim izborima i ako Tramp pobedi postojaće nekakva šansa da se pritisak SAD na Srbiju smanji, kao što to je bio slučaj za vreme njegovog prvog mandata.
Neće senatorka Teni sad da gine za nas, niti će rizikovati svoju političku karijeru zbog Kosova, ali to kao deo predizborne kampanje sa njenog stanovišta ima smisla. Pisati Blinkenu je potez učinjen forme radi, da se zna da je upozoren o posledicama i to je u redu, a o tome će ostati neki pisani trag.
Međutim, oni žele te posledice i Stejt dipartment želi ovo šta se sada dešava na Kosovu i Metohiji, tako da ovo ispada kao da neko piše Hitleru da malo više pripazi na civilne žrtve u Jugoslaviji, zaključuje Pavić.
Senatorka iz NJujorka Klaudija Teni je i ranije dizala glas protiv situacije u kojoj se Srbi na Kosovu i Metohiji nalaze, a krajem prošle godine je čak i predložila zakon o suspenziji pomoći Prištini zbog neispunjavanja dogovorenih obaveza.
Kako je tada isticala, američka pomoć treba da bude usklađena sa principima Briselskog sporazuma, a pored toga jasno treba staviti do znanja da je Amerika protiv akcija koje potkopavaju prava i dobrobit kosovskih Srba.
Teni je u svom pismu navela da je duboko zabrinuta zbog kontinuiranog maltretiranja Srba na Kosovu i izostanka akcije Bajdenove administracije, a podsetila je da je u septembru prošle godine poslala pismo i samom Kurtiju pozivajući ga da deeskalira situaciju i poradi u pravcu implementacije Briselskog sporazuma iz 2013. godine.
Takođe je apelovala na veću uključenost KFOR-a u celu situaciju.
„Verujem da je vreme da se razmisli o primeni većeg pritiska na Kurtijev režim, uključujući razmatranje konkretnih kaznenih mera ako se ovakvo ponašanje nastavi.
Uz to, Kfor treba da intenzivira napore da zaštiti srpsku manjinu u skladu sa svojim mandatom.
Umesto da ostane pasivni posmatrač ili neutralni posmatrač, Kfor mora da zauzima proaktivniji stav povećanjem patrola i sprečavanjem teško naoružanih snaga Kosovske specijalne policije da zastrašuju nenaoružane civile“, istakla je Teni.