MOSKVA – Raskid sporazuma o izvozu žita Crnim morem znači povlačenje garancija za bezbednost plovidbe, kao i sužavanje pomorskog humanitarnog koridora i zatvaranje zajedničkog koordinacionog centra u Istanbulu, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
Naglašeno je da će „bez učešća Rusije, Crnomorska inicijativa prestati da funkcioniše od sutra, 18. jula”, i da je ”došlo vreme da se pokaže deklarisana solidarnost sa evropskim saveznicima Kijeva, koji mogu da izvoze ukrajinsku hranu preko kopnenih koridora”.
Kako prenosi ruski Interaks, Ministarstvo navodi i da ”jeftino i nekvalitetno žito, koje stiže bez ikakve kontrole, rizikuje da potpuno preplavi evropska tržišta, izazivajući proteste lokalnih farmera”.
U saopštenju se kaže da su glavni korisnici ukrajinskog izvoza žitarica postale kompanije sa Zapada, jer, s jedne strane, poseduju značajne delove ukrajinskih oranica, a sa druge strane, evropske kompanije su kupovale ukrajinsku hranu po damping cenama i preprodavale prerađene sirovine po visokoj ceni.
„Suprotno deklarisanim humanitarnim ciljevima, izvoz ukrajinske hrane je gotovo odmah prebačen na čisto komercijalnu osnovu i do poslednjeg trenutka je bio usmeren na služenje usko sebičnim interesima Kijeva i njegovih zapadnih kustosa”, ocenilo je rusko ministarstvo, prenosi Tanjug.
“Činjenice i brojke govore same za sebe. Izvezeno je ukupno 32,8 miliona tona tereta, od čega je više od 70 odsto (26,3 miliona tona) poslato u zemlje sa visokim i višim srednjim nivoom prihoda, uključujući i EU. Udeo najsiromašnijih zemalja, posebno Etiopije, Jemena, Avganistana, Sudana i Somalije, činio je manje od tri odsto, ukupno 922.092 tone”, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.