Odluka Rusije da prizna secesiju Donjecka i Luganska stavila je ukrajinsku krizu u novu fazu. Sada je na potezu Ukrajina odnosno Zapad
Sednica saveta za nacionalnu bezbednost Rusije koja je održana juče (21. februara) i koja je uživo emitovana, dala je predznak onome što se desilo sinoć. Listom, svi članovi Saveta, pozvali su ruskog predsednika Vladimira Putina da potpiše ukaz po kome se priznaje secesija Donjecka i Luganska od Ukrajine. Članovi Saveta su poručili Putinu da drugog izlaza nema i da će Zapad i tako uvesti sankcije i nastaviti da pritiska Moskvu. Nekoliko sati kasnije, Putin je potpisao ukaz o priznanju.
Ukrajinski predsednik Vlaimir Zelenski rekao je da njegova zemlja želi mir ali da neće odustati od svojih teritorija.
„Ukrajina želi da razreši krizu uz pomoć diplomatije, ali je isto tako spremna na dugotrajnu borbu… Odani smo mirnom i diplomatskom putu, sledićemo njega i samo njega… Ali mi smo na svojoj zemlji, ne bojimo se ničega i nikoga, nikome ništa nismo dužni i nikome ništa nećemo dati“, poručio je ukrajinski predsenik.
Na potezu je sada Zapad koji je najavio niz oštrih sankcija protiv Mosvke koje će biti objavljene danas i narednih dana.
Čini se da su sada dva glavna scenarija moguća. Prvi, da Zapad uvede sankcije Rusiji, da Donjeck i Lugansk defato postanu deo Ruske federacije i da se konflikt – i priča o ukrajinskom članstvu u NATO – zamrzne, barem na neko vreme. Ekonomski odnosi Zapada i Rusije će se dodatno pogoršati i to će koštati obe strane i vodiće dugom konfliktu sa još više varnica nego do sada.
Drugi scenario je oštriji i predviđa da Ukrajina – podržana i naoružana od Zapada – krene u rat kako bi povratila svoje teritorije. Ukrajinski pozivi na mirno rešenje nisu u skladu sa onim što su pokazali proteklih godina – odbijajući da primene sporazume iz Minska time što bi dali poseban status Donjecku i Lugansku, očito vrebajući priliku da brzom akcijom povrate ove teritorije. Ukoliko bi Ukrajina zaista krenula putem sile, to bi verovatno vodilo široj ruskoj intervenciji na teritoriji Ukrajine i stavilo svet na ivicu nukearnog rata.
Za sada je Zapad odlučan u tome da Moskvi uvede oštre sankcije koje će pogoditi rusku ekonomiju, što su Rusi rekli da su i tako očekivali i da su se spremili. Međutim, kako se sugeriše iz zapadnih centara, neće biti uveden onaj paket mera kakav je planiran za slučaj potpune ruske invazije na Ukrajinu.
Pitanje kako će Zapad tretirati Ukrajinu u kontekstu širenja NATO ostaje otvoreno i može u svakom trenutku biti okidač za rat. Čini se da je jedino izvesno da je svet ušao u novu i dublju neizvesnost.