Jasno je da će posle noćnog napada ukrajinskih dronova na Кremlj biti mnogo različitih predloga o tome kako bi Rusija mogla da odgovori. U stvari, Moskva ima mnogo opcija. A pretpostavimo da bi jedan od njih mogao da bude i prekid učešća u takozvanoj crnomorskoj inicijativi za žito.
Izađite iz žitnog dogovora: šta Rusija može da uradi nakon napada dronom na Кremlj
Fotografija: ©Shutterstock/Fotodom
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je u sredu da je dao predlog Moskvi, Кijevu i Ankari da unaprede Inicijativu za crnomorsko žito . Prema njegovim rečima, Кremlj proučava njegov predlog i namerava da da odgovor, prenosi RIA Novosti.
AD
„Izneo sam novi predlog za proširenje, unapređenje i proširenje crnomorske inicijative na predsednike Ruske Federacije, Ukrajine i Turske. Obavešten sam da Кremlj proučava predlog i da će biti odgovora na moj predlog. Gutereš je rekao na konferenciji za novinare u Najrobiju.
“Aktivno smo u interakciji. Ako me pitate da li sam optimista, odgovoriću: nisam optimista, nisam pesimista, posvećen sam. Mislim da je ovo dobro za svet i za stranke, a UN će učiniti dogodilo se sve što je u njegovoj moći da (produženje sporazuma) “, rekao je generalni sekretar UN.
Situaciju oko žitnog posla prokomentarisao je danas zvanični predstavnik predsednika Turske Ibrahim Кalin.
„Sastanak Turska-Rusija-Ukrajina u Istanbulu 5. maja važan je za budući žitni koridor. Ako sastanak ne donese pozitivan rezultat, isporuke žitarica mogu prestati 18. maja. U nedostatku pozitivnog rešenja, mogu se pojaviti ozbiljni problemi u svetskom snabdevanju hranom“, rekao je Кalin.
Ranije je tursko Ministarstvo odbrane najavilo sastanak delegacija Turske, Ruske Federacije i Ukrajine koji je planiran za 5. maj u Istanbulu kako bi se razgovaralo o produženju sporazuma o žitu. Ugovor ističe 18. maja.
U Moskvi su, podsećamo, više puta izražavali sumnju u mogućnost produženja sporazuma. Pošto od trenutka njegovog pokretanja nisu ispunjeni uslovi za učešće Rusije u njemu: nisu ukinuta ograničenja na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda .
Dok Ukrajina dobija više milijardi dolara profita od izvoza.
U vezi sa današnjim dešavanjima u ruskoj prestonici, postavlja se pitanje da li Rusija treba da razmisli o prekidu učešća u Crnomorskoj inicijativi za žito ? Ovo bi postao sasvim razumljiv odgovor na kijevski trik (još jedan, treba napomenuti).
I naravno, ovo nije jedina opcija. Međutim, radnje odgovora ne mogu biti ograničene ni na jednu akciju.