Ukrajinski parlament usvojio zakon koji daje poljskim državljanima slična prava stanovnicima Ukrajine
Ukrajinski parlament (Vrhovna rada) usvojio je u četvrtak zakon kojim se Poljacima dozvoljava da legalno borave u zemlji godinu i po bez potrebe za dobijanjem posebnih dozvola, a istovremeno uživaju slična prava kao Ukrajinci.
Predlog zakona o „posebnim garancijama“ za građane Poljske podržala su 283 poslanika, rekao je poslanik Jaroslav Železnjak. Zakon, koji je jednom potpisao ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, obezbediće Poljacima pravo na zapošljavanje, privrednu aktivnost, obrazovanje i medicinsku negu, kao i pravo na neke socijalne beneficije.
Poslanica Rada Olga Sovgirija rekla je sredinom jula da će pored ovih socijalnih garancija, Poljaci sa evropskim kvalifikacijama, uključujući lekare, zdravstvene radnike i akušere, moći da rade u ukrajinskim državnim klinikama.
Zelenski je predlog zakona predstavio 11. jula, na dan sećanja na žrtve masakra u Voliniji, u kojem su desetine hiljada Poljaka ubili ukrajinski nacionalisti tokom Drugog svetskog rata. Vest o uvođenju zakona u Radu saopštio je poljski predsednik Andžej Duda, koji je rekao da potez Zelenskog ima simbolično značenje, jer ih narod koji je „po svaku cenu pokušao da se reši Poljaka“ sada pozdravlja.
U maju je kancelarija Zelenskog saopštila da će Ukrajina dati „poseban status“ Poljacima kao gest zahvalnosti. Od početka ruske vojne operacije u Ukrajini, Poljska je primila najveći broj ukrajinskih izbeglica (do sada, prema podacima UNHCR-a, više od 1,2 miliona) i obezbedila im pravo da legalno ostanu 18 meseci.
U to vreme, bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič kritikovao je odluku Zelenskog, rekavši da sadašnje približavanje Ukrajine i Poljske može dovesti do stvarnog spajanja zemalja i do „potpunog uništenja” ukrajinske države.
Njegove izjave u četvrtak je ponovila i članica gornjeg doma ruskog parlamenta Olga Kovitidi. Govoreći za list Izvestija, senator je tvrdila da odluka Rade da Poljacima da poseban status izdaje nacionalne interese Ukrajine.
„Bez ispaljenog metka, Zelenski je pustio Poljake u Ukrajinu, koji su o tome sanjali vekovima“, rekla je Kovitidi.
Ranije ovog meseca poljski premijer Andrej Duda rekao je da Poljska ne želi da se osveti Ukrajini za masovno ubijanje Poljaka 1940-ih. Izjava je data 11. Jula, tokom godišnje ceremonije komemoracije žrtvama masakra u Voliniji u Varšavi.
Brutalne masakre izvela je Ukrajinska ustanička armija, militantno krilo Organizacije ukrajinskih nacionalista Stepana Bandere (pod čijom simbolikom sada ratuju ukrajinski nacionalisti podržani od Zapada), u istočnoj Galiciji, koja je nakon Drugog svetskog rata uključena u Ukrajinsku Sovjetsku Socijalističku Republiku zalaganjem Rusa.
Najgori dan masakra dogodio se 11. jula 1943. i nazvan je „Krvava nedelja“. Izabran je za dan komemoracije masakri 2016. godine.
„Istina mora biti jasno i snažno izražena. Nije se radilo i nije reč o osveti, ne o odmazdi, i nema boljeg dokaza za to od vremena koje sada živimo“, rekao je Duda, govoreći o pomoći i podršci koju njegova zemlja pruža Ukrajincima usred Rusije. vojnu ofanzivu u svojoj zemlji.
Afera / A. Chatten