Malo rat u Ukrajini, malo mafija i malo Makedonija
o Predlog za izglasavanje nepoverenja podržala su 123 poslanika, dok je 116 bilo protiv, od 240 članova parlamenta, objavio je potpresednik parlamenta Miroslav Ivanov
Piše: Vladan Dinić
Vlada bugarskoh liberalnog premijera, hardvardskog đaka – Kirila Petkova (42) – prva je evropska vlada koja je, doduše, indirektno, pala pod pritiskom posledica rata u Ukrajini?!
Dakle, sad već bivši bugarski premijer Kiril Petrov, poslovni čovek obrazovan na Harvardu, uspeo je decembra prošle godine nekako da formira četvoročlanu koalicionu vladu…On se, uprkos žestokim protivljenjima čvrsto zalagao za rešenje bilateralnog etničkog-kulturnog spora zbog koga je blokiran napredak Severne Makedonije na putu za EU.
Istovremeno, Kiril Petkov (42), zauzeo je snažan pro-Nato i pro-Evropski stav od kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, što je neuobičajen stav (kako prenosi Rojters) za zemlju sa tradicionalno prijateljskim stavom prema Moskvi, a onda se i na domaćem terenu očito nekima zamerio – kada je obećao da će se boriti protiv korupcije…
Analitičari predviđaju da bi nova vlada imala neutralniju poziciju prema Rusiji, ali i manje bespogovorni poslušnik Zapada?!
Dakle, parlament u Sofiji izglasao je nepoverenje vladi Kirila Petkova, čiju su smenu zatražili poslanici opozicije tvrdeći da politika njegovog kabineta vodi u bankrot. Agencija ROJTERS je prenela da je Vlada izgubila na glasanju 116:123!
Tako se Vlada Kirila Petkova uspela da održi na vlasti svega šest meseci, pre nego što su joj 123 poslanika uskratila poverenje zbog niza složenih okolnosti, uključujući posledice rata u Ukrajini, najave obračuna sa mafijom i rešavanje problema sa susednom Severnom Makedonijom.
Bugarski premijer Kiril Petkov bio je, dakle za tri glasa “kratak” da očuva vlast, pošto su protiv njegove vlade glasala 123 od prisutnih 239 poslanika u parlamentu, što suštinski uvodi Bugarsku u novu političku krizu, svega šest meseci pošto je, na jedvite jade, formirana vlada.
Istovremeno, Kiril Petkov je optužio Rusiju za mešanje u unutrašnja pitanja Bugarske.
– Ovo je sićušan korak na dugom putu koji nas čeka. Obećavam da ću nastaviti borbu i da ćemo jednog dana imati Bugarsku bez vladara iz senke, bez mafije – normalnu evropsku državu, rekao je Petkov posle glasanja, optužujući rusku ambasadorku u Sofiji Eleonoru Mitrofanovu za “orkestriranje njegove smene”.
Ipak, uprkos porazu na glasanju – Kiril Petkov imaće još jednu, dodatnu šansu da još jednom pokuša da formira vladu (što je je u ovom momentu malo verovatno), a ukoliko ni opozicija ne uspe da formira vladu, Bugarsku čekaju vanredni izbori – četvrti od aprila prošle godine.
Inače, procenjuju analitičari, raspisivanje izbora prilično je rizičan potez za sve političke opcije, pošto se dan pre pada vlade u istraživanju Galupa, čak 40 odsto Bugara izjasnilo protiv novog glasanja, nasuprot 26 odsto ispitanika koji podržavaju vanredne izbore.
Kriza u Bugarskoj nije od juče: praktično je počela pre četiri-pet nedelja kad je iz vladajuće koalicije istupila partija ITN, Slavija Trifonova, koji je Kirila Petkova optužio da vodi zemlju u bankrot, te da se sa zapadnim diplomatama tajno dogovorio da Bugarska skine veto sa početka pregovora Severne Makedonije i Evropske unije?!
Iako mnogi smatraju da je početak pregovora Skoplja i EU predstavlja okidač političke krize u Bugarskoj, brojni tamošnji analitičari smatraju da PRAVI problem, u stvari, predstavljaju reforme koje je pokrenula vlada Kirila Petkova, čime su u velikoj meri ugrožene pozicije nekoliko uticajnih stranaka.
Analitičari predviđaju da bi nova vlada imala neutralniju poziciju prema Rusiji.
Predsednik Rumen Radev treba da zakaže prevremene izbore u roku od dva meseca i imenuje prelaznu vladu ukoliko Petkov ne uspe da prikupi većinu za novi kabinet i ako dve druge partije u parlamentu ne mogu da formiraju vladu…