Povećanje kardiorespiratorne izdržljivosti poboljšava unos kiseonika u pluća i srce i može pomoći osobi da duže održi fizičku aktivnost.
Drugi nazivi za kardiorespiratornu izdržljivost uključuju kardiovaskularnu kondiciju, kardiovaskularnu izdržljivost i kardiorespiratornu kondiciju.
U ovom članku razmatramo šta je kardiorespiratorna izdržljivost, kako je osoba može izmeriti i zašto je važna. Takođe razmatramo kako poboljšati kardiorespiratornu izdržljivost, uključujući neke primere vežbi.
Kardiorespiratorna izdržljivost meri koliko dobro telo radi tokom dugih perioda vežbanja. Osoba sa visokom kardiorespiratornom izdržljivošću može da izdrži aktivnosti visokog intenziteta tokom dužeg perioda bez da se umori.
Merenje kardiorespiratorne izdržljivosti neke osobe uključuje ispitivanje koliko dobro njihovo telo uzima i koristi kiseonik.
Kada osoba udahne, njena pluća se pune vazduhom i deo kiseonika koji sadrži prelazi u krvotok. Ova krv bogata kiseonikom zatim putuje do srca, koje cirkuliše po telu do tkiva i organa kojima je potrebna.
Mišićima je potrebno adekvatno snabdevanje kiseonikom i drugim hranljivim materijama da bi pravilno radili tokom intenzivnog ili produženog perioda vežbanja. Ako mišići ne dobijaju dovoljno hranljivih materija, otpadni proizvodi počinju da se akumuliraju i izazivaju umor.
Nivo kardiorespiratorne izdržljivosti osobe može direktno uticati na njen fizički učinak.
Kardiorespiratorna izdržljivost ukazuje na nivo aerobnog zdravlja i fizičke spremnosti osobe. Ove informacije mogu koristiti svima, a ne samo profesionalnim sportistima.
Visoka kardiorespiratorna izdržljivost generalno znači da osoba može duže da izvodi vežbe visokog intenziteta.
Ljudi koji pokušavaju da smršaju možda žele da se fokusiraju na povećanje kardiorespiratorne izdržljivosti jer aerobne aktivnosti većeg intenziteta mogu pomoći osobi da sagore više kalorija.