Predsednica Grčke Katerina Sakelaropulu istakla je da stav Grčke o nepriznavanju tzv. Kosova ostaje nepromenjen, ali i da je grčka konstruktivna politika prema “Kosovu” u skladu s tom pozicijom – promoviše razvoj i stabilnost na Zapadnom Balkanu.
“Stav Grčke, jedne od retkih članica EU koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, ostaje isti. Istovremeno, Grčka sledi pragmatičan i konstruktivan pristup u odnosu na ‘Kosovo’, a koji ima za cilj jačanje stabilnosti i sigurnosti, kao i sveukupni pomak ka EU integracijama celog regiona, što i jeste naš strateški cilj”, rekla je Katerina Sakelaropulu, koja danas stiže u trodnevnu posetu Srbiji, u intervjuu “Politici”.
S tim u vezi, Grčka pozdravlja napredak koji je postignut na dva sastanka u Briselu i Ohridu sa sporazumom koji je ostvaren između dve strane, takođe i o implementacionom aneksu.
“Grčka je spremna da podrži i Beograd i Prištinu na putu normalizacije njihovih odnosa i da doprinese međunarodnim naporima za unapređenje bezbednosti, stabilnosti i prosperiteta za narode u regionu”, dodala je predsednica Grčke.
O odnosu Srbije i Grčke istakla je da je “veoma važno da srpski narod vidi da delimo zajedničku budućnost u porodici EU i zato je moramo zajedno oblikovati”.
“Srbija je ključni partner za Evropsku uniju, a integracija Zapadnog Balkana u EU je strateški cilj spoljne politike Atine”, istakla je ona i dodala da Unija nije potpuna bez Zapadnog Balkana, a da je integracija tog regiona obostrano korisna investicija strateške prirode.
Predsednica Grčke podsetila je i da Grčka i Srbija imaju odlične bilateralne odnose, te da je uverena da će se bliska i višestepena saradnja razvijati i dalje. Takođe, pomenula je da je implementacija Zajedničke strategije o strateškoj saradnji između dveju zemalja važna stavka za produbljivanje saradnje, posebno u oblastima privrede, turizma, energetike i odbrane.
Odnosi dve zemlje “odražavaju toplo prijateljstvo između naših naroda, zasnovano na našim istorijskim i kulturnim vezama, kao i našu zajedničku viziju mira, bezbednosti i prosperiteta u našim zemljama”, istakla je Katerina Sakelaropulu.
Upitana o tome kada je moguće očekivati sledeći talas proširenja Unije, to jest prijem novih članica, nije dala konkretan odgovor, ali je podsetila da ulazak u EU zahteva kontinuirane napore i nepovratne reforme.
Rekla je i da je rat u Ukrajini dodatno naglasio strateški značaj odnosa EU i Zapadnog Balkana, naime potrebu da se ubrza proces pridruživanja tog regiona kako bi se lakše uhvatio ukoštac sa izazovima s kojima se suočava Jugoistočna Evropa.
“Grčka je aktivno podržala proces pridruživanja Beograda. Srbija je ključni partner EU i zato pozdravljamo napore Vlade Srbije da ubrza reforme, s posebnim naglaskom na vladavinu prava i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije”, zaključila je predsednica Grčke Katerina Sakelaropulu u intervjuu “Politici”.