Masovni protesti u Izraelu od kada je Kneset usvojio prvi paket izmena zakona kojim se sužavaju prava Vrhovnog suda. Strah od nestabilnosti i rata širi se Bliskim Istokom
Veliki sukobi izbili su između izraelske policije i demonstranata pošto je parlament odobrio veoma sporan zakon čiji je cilj ograničavanje ovlašćenja Vrhovnog suda.
Deo sveobuhvatnog reformskog paketa mera ima za cilj da spreči sud da poništi postupke vlade za koje se smatra da su „nerazumni“. Kritičari tvrde da reforme tvrdo desničarske vlade predvođene Benjaminon Netanjahuom predstavljaju značajnu pretnju izraelskim demokratskim principima.
Masovni ulični protesti traju mesecima, a opozicioni lider Jair Lapid i politička grupa za nadzor planiraju da podnesu peticiju Vrhovnom sudu da poništi novi zakon. Pored toga, izraelska sindikalna konfederacija Histadrut zapretila je generalnim štrajkom, a brojni vojni rezervisti, uključujući pilote vazduhoplovnih snaga, obećali su da se neće javljati na dužnost ako zakon važi. Potencijalni uticaj na nacionalnu bezbednost je doprineo rastućoj zabrinutosti. Čak 10,000 izraelskih rezervista je reklo da će odbiti da služi u oružanim snagama, što je navelo izraelskog šefa vojske da javno reaguje i kaže da bez vojske „Izrael ne može da opstane“.
Premijer Benjamin Netanjahu smatra da je zakon neophodan za sprovođenje politike koju podržava većina građana, iako je opozicija i dalje nepokolebljiva u svom otporu. Planirane reforme dovele su do nekih od najvećih demonstracija u istoriji Izraela, uz sve veću zabrinutost da bi demokratski temelji zemlje mogli biti narušeni, klizeći ka autoritarnoj vladavini.
Ova politička kriza ima značajne implikacije na stabilnost Izraela, sa potencijalom za širenje podela među različitim frakcijama u zemlji. Kako su bivši šefovi izraelskih bezbednosnih službi, istaknute pravne ličnosti i poslovni lideri digli glas protiv reformi, unutrašnje tenzije nastavljaju da eskaliraju.
Međunarodni akteri takođe pažljivo prate situaciju. Sjedinjene Države, ključni saveznik Izraela, izrazile su razočarenje zbog usvajanja zakona, istovremeno upozoravajući na njegov uticaj na podele. Tekući nemiri i politička previranja u Izraelu mogli bi imati šire posledice po stabilnost čitavog regiona Bliskog istoka, s obzirom na ključni geopolitički položaj Izraela.
Kako je situacija i dalje nestabilna, raste osećaj hitnosti za pronalaženje sveobuhvatnog sporazuma kroz dijalog i pregovore. Lideri Izraela moraju pažljivo da se kreću kako bi sačuvali demokratske vrednosti zemlje i sprečili dalju polarizaciju koja bi mogla da odjekne na Bliskom istoku.
Afera / A. Chatten
Foto: Rojters