Nastavak naoružavanja Ukrajine i očekivanje da će ona da porazi Rusiju je „strateško ludilo“ za Vašington i druge članice NATO-a, jer je Kijev zarobljen u nerešivoj pat poziciji sa neprijateljem koji nikada i nije imao za cilj da osvoji bivšu sovjetsku republiku, piše američki list „Ju-Es tudej”, pozivajući se na više američkih spoljnopolitičkih stručnjaka.
U izveštaju se nagoveštava promena narativa zapadnih medija, koji su hvalili navodne uspehe Ukrajine na bojnom polju, kao i obećanje Bajdenove administracije da Kijev mora biti podržan ogromnom vojnom i ekonomskom pomoći „sve dok to bude potrebno” kako bi dobio sukob protiv Rusije.
Profesor sa Univerziteta Džordžtaun Šon Mekfejt, viši saradnik istraživačkog centra Atlantskog saveta u Vašingtonu, smatra da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski počeo da gubi kredibilitet kod zapadnih dobrotvora što je bila „glavnu prednost” Kijeva.
On je tvrdio da se Zelenski zaključao u poziciju u kojoj „ne može da pobedi, ali ne može ni da priušti gubitak“.
„NATO doživljava zamor donatora i razočarenje zbog ucena Zelenskog“, rekao je Mekfejt i dodao da je nastavak slanja milijardi dolara vrednog oružja Ukrajini uz očekivanja da režim Zelenskog može pobediti u sukobu predstavlja „definiciju strateškog ludila“.
„Ovaj rat se neće dobiti na bojnom polju, jer se na taj način više ne dobijaju ratovi. SAD dobijaju bitke i gube ratove već 50 godina“, rekao je on.
Veteran ratnog vazduhoplovstva Stiven Mejer, bivši savetnik Stejt departmenta o spoljnoj politici, rekao je za „Ju-Es tudej” da je najverovatniji ishod bio zastoj jer, suprotno zapadnom političkom i medijskom narativu, Vladimir Putin nikada nije nameravao da krene u osvajački rat.
Dok članice NATO-a tvrde da se Ukrajina mora podržati jer Putin planira da osvoji Kijev i krene na zapad, Mejer je sugerisao da je Rusija na terenu dokazala suprotno.
Ruska vojna taktika tokom sukoba bila je „potpuno nedosledna sa osvajanjem”, rekao je Mejer. Umesto toga, po njegovom mišljenju, Putinova jedina stvarna agenda bila je da zadrži Ukrajinu van NATO-a.
„Strateški, ovaj rat su izgubile obe strane pre nego što je počeo. Završiće se u ćorsokaku, što je, mislim, bila Putinova namera od samog početka.
Američki odbrambeni zvaničnici nastavili su da insistiraju da Kijev može da pobedi Rusiju, iako Ukrajina trpi velike gubitke u trupama i naoružanju koje je snabdevao Zapad u dugo najavljivanoj kontraofanzivi koja je počela početkom juna.
Situacija na frontu “nije ćorsokak”, izjavio je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi novinarima u Beloj kući. On je priznao da ukrajinske snage „ne idu tako daleko ili brzo koliko bi želele“.
Ukrajina je započela „glavni udar“ u dugo pripremanoj protivofanzivi protiv ruskih vojnih jedinica. Kijev je uputio na front hiljade vojnika koji su prethodno bili držani u rezervi, piše američki „Njujork tajmsa“, pozivajući se na anonimne izvore iz Pentagona.
Zvaničnici Bele kuće i Pentagona „sa velikim interesovanjem posmatraju povećanu aktivnost“, navodi list, dodajući da je jedan viši pomoćnik poslednji pritisak Kijeva nazvao „velikim testom“.
Međutim, Stiven Majers je rekao za Ju-Es tudej”da su zapadni i ukrajinski lideri dali obećanja koje nikako ne mogu da ispune.
„Predsednik Bajden, NATO i Zelenski zarobili su se u „Kvaci 22” koju su sami napravili, a nisu sposobni da ispune nerealna očekivanja koja su stvorili“, rekao je Majers.
Ukrajinske snage trpe deset puta veće gubitke od ruske vojske dok napreduju sa svojom „neuspelom“ kontraofanzivom, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin. On je rekao da je više od 26.000 ukrajinskih vojnika ubijeno od početka njihove kontraofanzive. Ruske jedinice su takođe uništile desetine tenkova i drugih oklopnih vozila koje je isporučio Zapad.