Dok američki i zapadni mediji izveštavaju o „opasnom curenju podataka“, ruski izvori pak osporavaju autentičnost dokumenata i tvrde da je po sredi nameštaljka
Preko 100 slika koje sadrže informacije označene sa „strogo poverljivo“ i druge klasifikacije koje ukazuju da predstavljaju veoma osetljive obaveštajne podatke proizvedene u SAD kruže internetom i izazivaju paniku u Pentagonu. Sa ruske strane neki analitičari tvrde da je reč o nameštaljci da se skrene pažnja Moskve
Dokumenti sadrže kritične informacije, uključujući detalje o rasporedu ukrajinskih snaga, protivvazdušnoj odbrani i vojnoj opremi, poverljive informacije o oružju i podršci koju su SAD pružile Kijevu, i obaveštajni podaci o unutrašnjim pitanjima u raznim nacijama, uključujući Izrael i Južnu Koreju. Dokumenti su objavljeni na Discord oglasnoj tabli ljubitelja kompjuterske igre Minecraft negde u periodu oko 1. marta.
Dok su mnogi od njih nedavno izbrisani, istraživači obaveštajnih službi otvorenog koda uspeli su da preuzmu više od 60 datoteka. Pentagon istražuje objave na društvenim mrežama koje navodno otkrivaju ove visoko poverljive dokumente o ratu u Ukrajini i drugim ključnim međunarodnim temama, što bi moglo biti jedno od najopasnijih kršenja obaveštajnih podataka poslednjih decenija. Čak i pre nego što se pojavio obim otkrića, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u petak da će Kijev preduzeti nove korake da spreči curenje informacija o planiranoj prolećnoj ofanzivi.
Arik Toler, šef istraživanja i obuke u istražnom konzorcijumu Bellingcat, rekao je za Vol Strit Džurnal da je pronašao hrpu novih dokumenata u petak, dan nakon što su prokremljovski ratni komentatori objavili najmanje šest navodnih slika („skrin šotova“) povjerljivih američkih dokumenata na platformi Telegram. Desetine novootkrivenih slika sadržale su veoma vredne informacije za američke protivnike, posebno za Rusiju, ocenjuje Vol Strit Džurnal.
Dokumenti, od kojih neki izgleda kao materijal za brifing, navode detalje o navodnim lokacijama i operacijama ukrajinskih protivvazdušnih sistema, količine svake vrste protivvazdušnih raketa i predviđanja kada će ukrajinske snage ostati bez svake vrste municije.
Pentagon je u petak uveče saopštio da razmatra događaj: „Ministarstvo odbrane aktivno razmatra stvar i dalo je formalno upućivanje Ministarstvu pravde na istragu“, rekla je zamenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Sing.
Portparol CIA-e rekao je da je agencija upoznata sa objavama na društvenim mrežama i da ispituje stvar. Iako autentičnost dokumenata još nije zvanično potvrdđena, oni sadrže dovoljno detalja da im daju kredibilitet, a curenje je uznemirilo zvaničnike Pentagona.
Procureli dosijei uključivali su navodne kopije dnevnog obaveštajnog izveštaja dostavljenog ministru odbrane Lojdu Ostinu i predsedniku Združenog generalštaba armije SAD generalu Marku Miliju, izveštaje Centralne obaveštajne agencije o vođama izraelske špijunske službe Mosad i obaveštajne podatke o diskusijama unutar vlade Južne Koreje o prodaji artiljerijske municije Kijevu. Većina dokumenata je datirana u februar i izgleda da su postavljeni na internet ubrzo nakon što su napravljeni. Na marginama nekih stranica su odštampane oznake koje su zajedničke za strogo poverljive dokumente, uključujući vladinu agenciju koja ih je proizvela i nivo klasifikacije. Dokumenti uključuju ažuriranja iz Operativnog centra CIA-e, kao i materijal iz mnoštva drugih obaveštajnih jedinica.
Ruski izvori osporavaju autentičnost dokumenata
Međutim, ruski Telegram kanali objavili su analize „poverljivih dokumenata“ o kojima je reč tvrdeći da sadrže logičke greške kada se uporede sa stanjem na terenu, te da je reč o podmetačini.
Verovatne lokacije ruskih jedinica, označene na borbenoj mapi crvenom bojom, izgleda da su prikupljene iz otvorenih izvora. Nekoliko prokijevskih resursa koji prate vojne operacije sadrže gotovo identične informacije.
Takođe, broj poginulih i ranjenih za ukrajinske i ruske oružane snage koji se prvobitno pojavio u ovim „tajnim planovima“ je od tada promenjen. Kada su prvi put objavljeni, gubici ukrajinske strane su potcenjeni na oko 16.500 – 17.000 ljudi. Tada su (verovatno da budemo realniji) porasli skoro petostruko, na 65.000 – 75.000. Istovremeno, brojevi dati za navodne ruske gubitke vozila i opreme poklapaju se sa podacima koje je objavilo ukrajinsko Ministarstvo odbrane.
Šta još nije u redu sa objavljenim ofanzivnim planovima ukrajinske armije?
Upada u oči eklatantno falsifikovanje podataka o gotovosti ukrajinskih vojnih formacija. U dokumentu se navodi da je od devet koje bi trebalo da budu obučene po standardima SAD i NATO do 31. marta i 30. aprila, pet kijevskih brigada imalo nultu obuku: to su 82. vazdušno-desantna, 32., 117. i 118. Teritorijalna odbrana, kao i 21. odvojena mehanizovana.
Čak i da su samo dve-tri čete u ovim brigadama bile obučene, a samopriprema nije završena, njihov nivo obučenosti ne bi mogao biti nula. Istovremeno, najveći procenat pripravnosti zabeležen je samo u 47. mehanizovanoj (40%) i 46. desantnoj (60%).
SAD i njihovi partneri iz Severnoatlantskog saveza obučavali su i opremali devet brigada ukrajinske vojske zapadnim teškim naoružanjem, uključujući tenkove Leopard-2 i Čelendžer, i borbena vozila Strajker, Marder i Bredli. Ukrajina posebno obučava još nekoliko borbenih brigada, pod okriljem vojske, Nacionalne garde, granične službe i drugih bezbednosnih agencija. Zvaničnici Pentagona tek treba da utvrde kako su se dokumenti pojavili na mreži ili iz kojih vojnih objekata su mogli da potiču, rekli su zvaničnici odbrane. Ove nedelje, SAD su već promenile način na koji vojno osoblje pristupa takvim dokumentima, rekli su zvaničnici odbrane.
Afera / A. Chatten
Foto; Getty images