Godine oskudice i rezova uticale da su deca u Britaniji slabija i niža od ostalih u razvijenim zemljama ali i u mnogim državama koje se smatraju manje razvijenim ili siromašnim
Britanski petogodišnjaci koji su odrasli u eri rigorozne štednje posle ekonomske krize 2008. niži su od svojih vršnjaka u drugim razvijenim zemljama za čak sedam sentimetara, pokazuju podaci iz studije „Faktorima rizika od nezaraznih bolesti“ koje je objavio londonski Tajms.
Od 1985. godine, kada su britanski dečaci i devojčice starosti pet godina rangirani na 69. mestu za prosečnu visinu, njihov rang je drastično opao – na 102 za dečake i 96 za devojčice, stavljajući ih iza zemalja kao što su Kanada, Kirgistan i Kuba.
Upoređujući brojke sa podacima o 19-godišnjacima, profesor Tim Kol sa Instituta za zdravlje dece Grejt Ormond strit londonskog univerzitetskog koledža sugerisao je za Tajms da je odrastanje u „periodu rigorozne štednje“ 2010-ih ono što je „srušilo visinu dece u Ujedinjenom Kraljevstvu.”
Visina britanskih petogodišnjaka dostigla je vrhunac 2011. na 112,8 sentimetara i od tada opada, pokazuju statistike.
Pošto na visinu utiču ne samo kvalitet i količina hrane, već i stres, siromaštvo, bolest, pa čak i kvalitet sna, Kol je tvrdio da je to jedinstveno „osetljiv“ pokazatelj životnih uslova. „Sasvim je jasno da zaostajemo u odnosu na Evropu“, rekao je on.
„U savremenoj Britaniji, način na koji jedemo jedan je od najjasnijih pokazatelja nejednakosti“, rekao je za Tajms bivši savetnik britanske vlade za hranu Henri Dimblbi, ističući da su „deca u najsiromašnijim delovima Engleske i deblja i znatno niža od one u najbogatijim područjima u dobi od deset do jedanaest godina“.
Porodični lekari u oblastima sa niskim prihodima prijavili su „izuzetan” porast bolesti uzrokovanih nedostatkom ishrane koje su preovladavale u viktorijansko doba, objasnio je Dimblbi.
Prema podacima engleske zdravstvene službe NHS, 700 dece se svake godine prima u engleske bolnice sa rahitisom, skorbutom ili drugim oblicima neuhranjenosti, dok je dobrotvorna organizacija za ishranu „Fondacija za hranu“ otkrila veće stope dijabetesa tipa dva i karijesa zuba, kao i gojaznosti kod siromašnije dece.
Ishrana sa jeftinom nezdravom hranom ima poseban kvalitet da vas može istovremeno učiniti gojaznim i pothranjenim.
Nisu samo evropske zemlje poput Holandije i Litvanije te koje nadmašuju Britaniju. Prema studiji, i Kina i Severna Koreja odgajaju više petogodišnjake od Velike Britanije. Čak i petogodišnjaci u Libiji – rođeni i odrasli nakon NATO bombardovanja koja je pomogla da se zbaci njihova vlada i zemlja pretvori u propalu državu – viši su (dečaci) ili isto toliko (devojčice) u poređenju sa svojim britanskim kolegama.
Štednja je povezana sa nizom socioekonomskih problema u Velikoj Britaniji, od rastuće nejednakosti do opadanja prilika za obrazovanje. Dok pristalice tvrde da je program usvojen nakon finansijske krize 2008. bio neophodan za spasavanje posrnule ekonomije, kritičari su se suprotstavili da je učinjena šteta veća od bilo kakve koristi.
Afera / A. Chatten