Turski lider Redžep Tajip Erdogan naveo svoje uslove za ukrajinsko poravnanje koje ne odgovara ni Kijevu ni Moskvi
Turski lider poznat je po tome da često „iskače iz koloseka“ ne samo kada je reč o diplomatskom ponašanju već i kada se radi o velikim globalnim temama. Poslednja izjava turskog lidera data u zoru najvećeg političkog skupa u svetu – Generalnoj skupštini UN u Njujorku – zbunila je gotovo sve.
Erdogan tvrdi da Rusiji ne treba dozvoliti da zadrži teritoriju koju je stekla od februara. Naprotiv, rešenje ukrajinskog sukoba zahtevalo bi od Rusije da vrati sve „napadnute“ zemlje Ukrajini, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u ponedeljak u intervjuu za PBS.
Upitan da li se Moskvi može dozvoliti da zadrži teritoriju stečenu od početka sukoba u februaru, Erdogan je rekao: „Ne, i nesumnjivo ne“.
„Ukoliko će se uspostaviti mir u Ukrajini, naravno, vraćanje zemlje koja je bila napadnuta će postati zaista važna. To je ono što se očekuje. To je ono što se traži“, rekao je on.
„Zemlje koje su napadnute biće vraćene Ukrajini“, dodao je turski lider.
Erdogan je rekao da se „nikakva invazija ne može opravdati“, ali je priznao da se u isto vreme „pre izbijanja ovog sukoba dogodilo mnogo stvari“. Rešenje se stoga neće naći u tome da „osoba bude potpuno na jednoj strani i da brani drugu“, rekao je on.
Upitan o Krimu, koji se ponovo ujedinio sa Rusijom nakon referenduma 2014, Erdogan je naglasio da je tražio od svog „dragog prijatelja [Vladimira] Putina“ da vrati Krim njegovim „pravim vlasnicima“, ali je priznao da se to „nažalost“ nije dogodilo.
Erdogan je zadržao uglavnom neutralnu poziciju po pitanju ukrajinskog sukoba i naglasio za PBS da bi Ujedinjene nacije trebalo da sprovedu istrage o navodnim ratnim zločinima i da igraju ulogu arbitra između strana.
„Nećemo braniti nijednog lidera. Ali, umesto toga, moramo da tražimo zaključak koji će zadovoljiti sve uključene strane“, naglasio je Erdogan.
Niko do sada zvanično nije reagovao ne Erdoganove komentare. Iako je turski lider sklon da neretko daje izjave koje nisu u skladu ni sa dugoročnom politikom Turske ni sa njenom realnom snagom, i ruska i zapadna strana pomno prate poruke iz Ankare. Iz brojnih analiza i komentara u vezi sa turskim stavom kada je o Ukrajini reč, čini se da Rusija u Turskoj vidi potencijalnog partnera, a Zapad sve više oseća Tursku kao nepouzdanog saveznika.
U međuvremenu, u utorak su Donjecka i Luganska narodna republika, koje je Kremlj priznao kao nezavisne republike, najavile da će održati referendume o pridruživanju Rusiji od 23. do 27. septembra. Zaporoška i Hersonska oblast, koje delimično kontroliše Moskva, saopštile su da takođe bi istovremeno održavali glasanje.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je ranije obećao da će povratiti sve oblasti koje su sada pod, kako on naziva „ruskom okupacijom“, uključujući republike Donbas i Krim. Komentarišući nedavnu kontraofanzivu svoje zemlje prošle nedelje, Zelenski je tvrdio da vojne snage „postepeno, korak po korak, istiskuju okupatore“.
—