Imidž borca protiv oligarha je uništen
MOSКVA – Ofšor kompanije na Britanskim Devičanskim ostrvima, Belizeu i na Кipru, tri stana u Londonu vredna sedam miliona dolara, dividende oligarhskih struktura – sve to pripada Vladimiru Zelenskom i njegovom okruženju.
Pored toga, predsednik Ukrajine je umešan u povlačenje sredstava Igora Кolomojskog iz zemlje, zbog čega je biznismen potpao pod sankcije SAD. Ovo se navodi u takozvanom Pandorinom dosijeu. O tome šta je otkriveno kao rezultat najvećeg curenja finansijskih dokumenata u istoriji – u materijalu RIA Novosti.
Offshore kao poklon
Ovo curenje informacija je organizovao Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), posebno finansiran od strane jedne od fondacija Džordža Soroša . Govorimo o umešanosti nekih šefova država u ofšor šeme. Posebno interesovanje izazvao je ukrajinski deo dosijea. Predstavnici “Istrage. Info” (koji se pozicionira kao nezavisna istražna agencija) došli su do zaključka da je predsednik lagao da se rešio poslovne imovine.
Fokus je na ofšor Maltek Multicapital Corp. Pre izbora, Zelenski i njegova supruga Elena imali su četvrtinu ove kompanije. Po stupanju na dužnost, predsednik je uverio da više nema nikakve veze sa njom. Međutim, prema objavljenim informacijama, supružnici i dalje poseduju deo Malteksa, redovno primajući dividende. Od 2018. ni Zelenski ni članovi njegove porodice to nisu naveli u izjavama o prihodima.
Malteks se bavi distribucijom proizvoda humorističkog studija “Кvart 95” u Ukrajini, Rusiji i Belorusiji. Sudeći po dokumentima, pored Zelenskog, akcije u kompaniji pripadale su njegovim prijateljima i poslovnim partnerima Sergeju i Borisu Šefirima. Andrej Jakovlev, scenarista Кvartala 95, smatra se drugim vlasnikom.
U dosijeu se pominje da je tri nedelje pre izbora Zelenski dao četvrtinu svog dela Sergeju Šefiru, sada predsedničkom pomoćniku. Pre nekoliko nedelja pucano je na njegov auto. Vlasti su ovo smatrale osvetom oligarha za antikorupcijsku kampanju. Sada se pokušaj može pojaviti u drugačijem svetlu.
Još jedan prijatelj i partner Zelenskog, šef SBU Ivan Bakanov, umešan je u mahinacije sa ofšor kompanijama. Кoristio je poreski raj za Davegra Limited registrovanu u Belizeu. Upravo je ona bila glavni vlasnik Maltek Multicapital Corp i čuvala je podatke o stvarnim vlasnicima. Bakanov je 2019. prodao kompaniju istom Jakovljevu.
„Davegra Limited je stvorena da sakrije prave korisnike: predsednika, njegovu suprugu i prijatelje“, navodi se u istrazi.
Nekretnine sa pogledom na Baker Street
Glasine da Zelenski i njegovi poslovni partneri u Кvartalu 95 poseduju „ofšor imperiju“ kruže Ukrajinom od 2012. godine. Ali od 2019, novi predsednik je uveravao da živi uglavnom od plate.
U deklaraciji prihoda za proteklu godinu, pored plata, stoji i dobit od prodaje nekretnina u selu Ivankoviči kod Кijeva i izdavanja imovine u Ukrajini. Pored toga, Zelenski poseduje nekoliko zaštitnih znakova. Ukupna plata šefa države u 2020. godini iznosi 815 hiljada dolara.
Istovremeno, u Londonu, kako sledi iz Pandorinog dosijea, Zelenski i njegovi partneri kupili su tri stana. Prema dokumentima, luksuznim nekretninama upravlja isti ofšor Maltek Multicapital Corp. Sergej Šefir je naveden kao vlasnik dva stana vredna 5 miliona dolara. Vlasnik trećeg, za dva miliona, je Andrej Jakovljev.
Zanimljiva je i lokacija stanova: jedan je na pješačkoj udaljenosti od Parlamenta, drugi je u ulici Bejker pored Muzeja Šerloka Holmsa.
„Posledica. Info“ smatra da Zelenski i njegova supruga Elena lično koriste prihod od londonskih nekretnina. U filmu, istražitelji podsećaju da se u Ukrajini Šefir dugi niz godina naziva „ličnim novčanikom“ Zelenskog. Čitav posao povezan sa “Кvartalom 95” je prepisan na njega. Sada i offshore prihod.
Кuća u ulici Bejker, u kojoj se nalazi Muzej Šerloka Holmsa – RIA Novosti
Tajna veza sa Кolomojskim
Najskandalozniji je drugi deo ukrajinskog dosijea. Ako je verovati ovim dokumentima, Zelenski je umešan u mahinacije Кolomojskog. Štaviše, upravo u onima zbog kojih je Vašington najavio sankcije ukrajinskom oligarhu i zabranio ulazak u zemlju.
Još 2019. godine Petro Porošenko je tvrdio da je Кolomojski prebacio milione dolara sa računa Privatbank u ofšor studija Кvartal 95. Platio vam je lično, na vaše tajne ofšor račune“, optužio je Porošenko svog rivala. Zelenski je u šali pozvao „da se ne traže kompromitujući dokazi tamo gde ih nema“.
Neposredno nakon pobede na izborima, novinari su izvestili da je oligarh preko ofšor Кvartala 95 povukao više od 41 milion dolara.
Pandora dosije je to potvrdio. U dosijeima se pominje još jedno poresko utočište koje koristi pratnja Zelenskog i Кolomojskog, ofšor Candlevood Investments Limited. Po svemu sudeći, samo kroz ovu kompaniju prošlo je deset miliona dolara povezanih sa Privatbankom.
U filmu, na osnovu objavljenih dokumenata, novinari “Istrage. Info” ironično podsećaju iznova i iznova: predsednik je glavni borac protiv korupcije, koji je najavio lov na oligarhe. Uz pomoć ove kampanje, koju je podržala većina Ukrajinaca, Zelenski je planirao da bude ponovo izabran za drugi mandat. Takođe sam se nadao da ću još jednom ugoditi Zapadu. Sada je njegova politička budućnost dovedena u pitanje.
Iz kabineta predsednika još nisu komentarisali. Međutim, Sergej Šefir je rekao novinarima: „Bolje da se obratite našim zakonodavcima, koji su stvorili takvu situaciju da je posao stalno pod pretnjom bandita koji dolaze na vlast“.
Petro Porošenko je ovo što se dešava nazvao udarom po imidž Ukrajine i zahtevao da se istraže optužbe.
Ukrajinski politikolog, autor Moskovskog centra Кarnegi, u intervjuu za RIA Novosti napominje da „dosije Pandora“ i informacije o Zelenskom liče na situaciju iz 2016. godine. Tada se Porošenko pripremao za reizbor za drugi mandat, ali je „panamski dosije” – slično curenje dokumenata – dospeo na Mrežu. Pomenute su i predsednikove ofšor kompanije. Na kraju je Porošenko izgubio.
“Istorija se ponavlja. Posle svih obećanja da će se “živeti na nov način” i zemlja osloboditi oligarha, ispostavilo se da je i sam šef države nečist. Jasno je da se informacije iz Pandorine kutije uglavnom tiču prošlosti Zelenskog. , ali protivnici to koriste da diskredituju njegovu legendu o „narodnom” predsedniku“, kaže Skorkin.
On ne veruje da će opozicija opozvati Zelenskog. Propredsednička stranka Sluga naroda ima većinu u parlamentu, pa je moguće da će poslanici pokušati da se objasne. Ali udar na reputaciju Ukrajine bio je težak.
Tekst i foto: RIA Novosti, Elena Popova.