Dve godine od povratka Talibana na vlast u Avganistanu
Avganistanski talibani obeležili su u utorak drugu godišnjicu povratka na vlast, slaveći preuzimanje Kabula i uspostavljanje, kako su rekli, bezbednosti u celoj zemlji pod islamskim sistemom
Posle munjevite ofanzive dok su se strane snage predvođene SAD povlačile posle 20 godina neuspešnog rata, talibani su ušli u prestonicu 15. Avgusta 2021. Avganistanske bezbednosne snage, uspostavljene uz dugogodišnju podršku Zapada, raspale su se a, uz podršku SAD, Predsednik Ašraf Gani je pobegao.
„Povodom druge godišnjice osvajanja Kabula, želimo da čestitamo mudžahidu (svetom ratniku) naciji Avganistana i zamolimo ih da zahvale Svemogućem Alahu za ovu veliku pobedu“, rekao je portparol talibana Zabihulah Mudžahid u saopštenju.
Avganistan uživa mir kakav nije viđen decenijama, ali Ujedinjene Nacije kažu da je bilo na desetine napada na civile, od kojih su neke preuzeli rivali Islamske države i talibana. Za mnoge žene, koje su uživale široka prava i slobode tokom dve decenije vlada koje podržavao Zapad, njihova nevolja je postala strašna od povratka Talibana.
„Prošle su dve godine otkako su talibani preuzeli vlast u Avganistanu. Dve godine koje su preokrenule živote avganistanskih žena i devojaka, njihova prava i budućnost“, rekla je Amina Mohamed, zamenica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija u saopštenju.
U glavnom gradu u utorak 15. avgusta, koji je proglašen praznikom, bilo je pojačano obezbeđenje. Talibanski borci, pristalice i neki stanovnici Kabula okupljeni su na ulicama, a vozila su se polako vozili u neformalnim paradama noseći vojnike I decu koja su mahala crno-belim zastavama.
„Danas sam došao ovde da vidim obeležavanje druge godišnjice od pobratka Talibana. Bio je to dan kada je neprijatelj Avganistana proteran iz naše zemlje, zato sam došao ovde da proslavim“, rekao je stanovnik Sajed Hašmatulah Sadat.
Nekoliko resora, uključujući ministarstvo obrazovanja, takođe je održalo skupove za proslavu.
„Sada kada je u zemlji osigurana ukupna bezbednost, coelom teritorijom zemlje se upravlja pod jednim rukovodstvom, islamski sistem postoji i sve se objašnjava iz ugla šerijata“, rekao je Mudžahid, portparol Talibana.
U jednoj krojačkoj radionici u Kabulu, 27-godišnja Mariam, koja je osnovala posao nakon što je prvo izgubila posao u međunarodnom projektu, a zatim kao učiteljica, rekla je da se plaši godišnjice.
Devojčice starije od 12 godina uglavnom su isključene iz nastave otkako su se talibani vratili na vlast. Za mnoge zapadne vlade, zabrana je glavna prepreka svakoj nadi u formalno priznanje talibanske administracije.
Talibani, koji kažu da poštuju prava u skladu sa svojim tumačenjem islamskog zakona, takođe su sprečili većinu avganistanskog ženskog osoblja da radi u humanitarnim agencijama, zatvorili kozmetičke salone, zabranili ženama da idu u parkove I ograničili putovanja za žene u odsustvu muškog staratelja.
Novinarstvo, koje je takođe procvetalo u dve decenije vladavine vlada koje podržava Zapad, značajno je potisnuto.
Pritvaranje medijskih radnika i aktivista civilnog društva, uključujući istaknutog zagovornika obrazovanja Matijulaha Vesu, izazvalo je uzbunu grupa za ljudska prava.
Talibani nisu detaljno komentarisali ta pitanja, ali kažu da njihove agencije za sprovođenje zakona i obaveštajne službe istražuju aktivnosti koje smatraju sumnjivim, te da traže objašnjenja.
Sa pozitivne strane, korupcija koja je eksplodirala kako je zapadni novac prilivao godinama nakon što su talibani svrgnuti 2001. godine, smanjena je, prema rečima specijalnog predstavnika UN.
Postoje znaci da je talibanska zabrana uzgoja narkotika dramatično smanjila proizvodnju maka u onome što je godinama bio najveći svetski izvor opijuma.
Talibani će se nadati da će napredak pomoći u stranom priznanju i ukidanju sankcija, kao I oslobađanju oko sedam milijardi dolara imovine centralne banke koja je zamrznuta u Banci federalnih rezervi SAD u Njujorku 2021. godine, od čega je polovina kasnije prebačena na Švajcarsko poverenje.
Pad razvojne pomoći doveo je do smanjenja mogućnosti zapošljavanja, a UN procenjuju da je više od dve trećine stanovništva potrebna humanitarna pomoć da bi preživela.
Reuters / Afera – A. Chatten
Foto: AP