- avgust 2023. Mi, predsednik Aleksandar Vučić, predsednica Maia Sandu, predsednik Volodimir Zelenski, predsednik Jakov Milatović, premijer Kirijakos Micotakis, premijer Ion-Marcel Čolaku, premijer Aljbin Kurti, predsednica Saveta ministara Borjana Krišto, premijer Dimitar Kovačevski, premijer Nikolai Denkov i premijer Andrej Plenković, uz prisustvo predsednika Evropskog saveta i predsednice Evropske komisije, sastali smo se danas u Atini, dvadeset godina nakon istorijskog Samita EU-Zapadni Balkan u Solunu, i izdajemo sledeće saopštenje:
- Ruska invazija na Ukrajinu predstavlja prelomni trenutak za Evropu, stvarajući novi nivo svesti o zajedničkim principima, jedinstvu i zajedničkoj budućnosti unutar EU. Ovo je ključno vreme za bezbednost, mir i stabilnost našeg evropskog kontinenta. Zakoni i principi koji su doprineli stabilnom i predvidljivom evropskom bezbednosnom poretku su narušeni i ponovo svedočimo katastrofalnim posledicama revizionizma.
- U susretu sa ruskom agresijom, izražavamo našu neupitnu podršku nezavisnosti, suverenosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica, zasnovanom na vrednostima demokratije i vladavine prava.
- U našim razgovorima u Atini danas, izrazili smo podršku i poštovanje ozbiljnim naporima predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog u postavljanju principa za mir u skladu sa Poveljom UN, u njegovoj Formuli mira. Takođe smo pozdravili napore Generalne skupštine UN da promoviše sveobuhvatan, pravedan i trajan mir u Ukrajini.
- Složili smo se da ne sme biti nekažnjivosti za ratne zločine i druga zverstva, poput napada na civile i uništavanja infrastrukture, i svi odgovorni moraju snositi odgovornost.
- Pre dvadeset godina, Samit u Solunu je priznao da Zapadni Balkan pripada Evropskoj uniji. Uvereni smo da ova izjava danas ostaje važnija nego ikad. Eskalirajući rat agresije protiv Ukrajine otkrio je hitnu potrebu za jakom, otpornom i inkluzivnom EU kao temelj mira i prosperiteta među našim narodima u ovim izazovnim vremenima.
- Naglasili smo da Zapadni Balkan, Ukrajina i Republika Moldavija, geografski susedi državama članicama EU, imaju zajedničko evropsko nasleđe, istoriju i budućnost koju definišu zajedničke prilike i izazove. Kao strateška investicija u mir, bezbednost i stabilnost u Evropi, važno je da ove regije budu prihvaćene kao punopravni članovi evropske porodice.
- Danas u Atini smo razgovarali o putu napred, kako bismo ovu viziju Evrope učinili stvarnošću. Naglasili smo značaj postavljanja cilja za ostvarenje vizije EU obogaćene Zapadnim Balkanom, Ukrajinom i Republikom Moldavijom. Istakli smo potrebu za revitalizovanim i usmerenijim procesom proširenja koji je opipljiv i verodostojan, bez prečica u postavljenim uslovima. Izrazili smo svoju posvećenost da podržimo Ukrajinu i Moldaviju da preduzmu sledeće korake u svom procesu pristupanja čim završe neophodne reforme.
- Čvrsto verujemo da je, dvadeset godina nakon Samita u Solunu i u svetlu nove geopolitičke stvarnosti, došlo vreme da usvojimo hrabar i ambiciozan krajnji cilj koji će služiti kao vodič, inspiracija i kontekst.
Afera / A. Chatten
JOŠ TEKSTOVA:
SEPARATIZAM SA SEVERA: Pacovi su u rupama, ali ne miruju!
NAJNOVIJI KOVID PRESEK: Broj inficiranih nastavlja da OPADA, i dalje zabrinjava broj PREMINULIH!
Zašto žene širom sveta na protestima seku kosu
Skandal: Francuska policija pretresa sedište organizatora Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine
GDE JE MEĐUNARODNO PRAVO? Ruski ratni zarobljenici korišćeni kao ljudski štit tokom ukrajinskih oper...