SAD su obuzdale mere usmerene na izvoz energije iz Teherana uoči puštanja američkih državljana na slobodu
SAD su odustale od nekih mera koje su imale za cilj da zaustave iranske isporuke nafte dok su Vašington i Teheran vodili pregovore koji su u ponedeljak doveli do oslobađanja pet Amerikanaca, što je deo većeg koraka unazad za SAD koji je doveo do rasta iranskog izvoza energije.
Oslobađanje petorice Amerikanaca usledilo je nekoliko dana nakon što je Bajdenova administracija izdala obaveštenje da odustaje od zabrane međunarodnim bankama da prenesu šest milijardi dolara zamrznutog iranskog novca iz Južne Koreje u Katar. Povratak zatvorenika u SAD takođe je usledio nakon višemesečnog porasta isporuke iranske nafte, uključujući i u Kinu, najvećeg iranskog kupca, pošto je Vašington odlučio da ne sprovodi agresivno režim međunarodnih sankcija, tvrde ljudi koji su upoznati sa tim a prenose svetski mediji.
Prema tim ljudima, nije bilo direktnog dogovora za ukidanje sankcija za oslobađanje zatočenika, već je bilo razumevanja obe strane da se izbegnu akcije koje bi mogle povećati tenzije usred pregovora. Te akcije uključivale su da Iran zaustavi svoju vojsku i da je koristi da uznemirava ili zapleni strane tankere u Persijskom zalivu i da se SAD povuku od zaplene iranskog tereta nafte, prema zvaničnicima upoznatim sa razgovorima.
Predsednik Bajden je preuzeo dužnost obećavši da će oživeti međunarodni nuklearni pakt sa Iranom iz 2015. godine u zamenu za ukidanje ekonomskih sankcija. Administracija je u novembru odlučila da je posao po tom pitanju propao, i umesto toga je pokušala da pregovara o ograničenjima obogaćivanja uranijuma.
Iranski izvoz energije je u porastu u poslednjih nekoliko godina, što bivši zvaničnici kažu da sugeriše da su SAD donele političku odluku, čak i pre nedavnih razgovora o pritvorenicima, da ne primenjuju agresivno sankcije jer su nastojale da ponovo angažuju Iran u pregovorima sto.
Prema nekim analitičarima, iranska proizvodnja sirove nafte premašila je 3 miliona barela dnevno, a izvoz nafte se približava 2 miliona barela dnevno. To su najviši nivoi od kada se Trampova administracija povukla iz nuklearnog sporazuma 2018. i ponovo uvela sankcije koje su primorale prodaju na oko 400.000 barela dnevno 2020.
Isporuke sirove nafte najvećem iranskom kupcu, Kini, ove godine su skočile na između 1,4 i 1,6 miliona barela dnevno, prema analitičarima i brodskim brokerima, sa manje od milion dnevno prošle godine. Zvaničnici u Pekingu su generalno odbacili jednostrane američke sankcije kao nezakonite.
Ove događaje bi takođe trebalo posmatrati u kontekstu nastojanja SAD da maksimalno oslabe veze Teherana i Moskve koje su, od početka rata u Ukrajini, sve tešnje.
Afera / A. Chatten