Da li će Tramp u zatvor ili u novu trku za predsednika SAD
Bivši predsednik Donald Tramp ulazi u istoriju kao prvi predsednik Sjedinjenih Američkih Država koji je krivično gonjen. On se trenutno suočava sa optužnicom koju je protiv njega podigla Velika porota na Menhetnu sa više od 30 tačaka u vezi sa poslovnom prevarom, prema dva izvora upoznata sa slučajem i biće saslušan u utorak. 4. aprila.
Njegov advokat Džoe Tokopina rekao je za ABC njuz da Trampu neće biti stavljene lisice kada bude dolazio u sud, prenosi BBC.
“Ući ćemo tamo, Tramp će se izjasniti da nije kriv i počećemo razgovarati o podnošenju zahteva u vezi s pravnom održivosti ovog slučaja i to ćemo uraditi odmah i vrlo agresivno”, kazao je Tokopina.
Ovaj slučaj bez presedana Tramp naziva “političkim progonom i mešanjem u izbore na najvišem nivou u istoriji” i poručuje da je “potpuno nevin”, a pritom je i nagovestio da neće odustati od trke za predsednika SAD 2024. godine, prenosi Rojters.
Predsednik SAD Džozef Bajden nije komentarisao danas optužnicu protiv bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji je okrivljen pred velikom porotom suda na Menhetnu. Upitan da odgovori da li je zabrinut zbog protesta nakon objavljivanja optužnice, Bajden je rekao “ne, neću da pričam o optužnici protiv Trampa”. Na ponovno pitanje novinara šta optužnica znači za vladavinu zakona u SAD, Bajden je opet odgovorio “nemam komentar uopšte”.
Odluka Velike porote na Menhetnu da optuži Trampa izazvala je pomeštane reakcije širom SAD, a neka od pitanja koja se u svetlu ovog slučaja postavljaju su da li će Tramp još uvek moći da se kandiduje za predsednika, da li mu preti zatvorska kazna i koliko će ovaj slučaj uticati na njegovu popularnost?
Na šta se odnosi optužnica?
Okružno tužilaštvo Menhetna istražuje bivšeg predsednika u vezi sa njegovom navodnom ulogom u isplati mita i zataškavanju, preciznije njegovu navodnu umeštanost u plaćanje 130.000 dolara glumici filmova za odrasle Stormi Danijels, kako ona ne bi govorila u javnosti o navodnoj aferi sa njim, za koju tvrdi da se desila 2006. godine, a sve ovo u vezi je sa predsedničkim izborima 2016.
Trampov pomoćnik, bivši advokat Majkl Koen je 2018. godine priznao pred sudom da je isplatio novac za Danijels i još jednu osobu, Plejboj manekenku Karen Mekdugal.
Tom prilikom je osuđen na tri godine zatvora, a tvrdio je da je to učinio po Trampovom nalogu, i da je bio “zadužen da sređuje Trampove prljave poslove”.
Kako piše Politico, Tramp je u aprilu 2018. insistirao da nije znao za tajni novac, međutim, Koen je dostavio Kongresu slike čekova potpisanih od strane Trampa, koji odražavaju isplate za koje je Koen rekao da su bile nadoknade novca koji je dao, uključujući najmanje dve koje su stigle dok je Tramp bio u Beloj kući. Koen je rekao da su Tramp i njegova kompanija prikrili svrhu isplata lažno ih označivši kao pravne troškove.
Prema njujorškom zakonu, prikrivanje takvih plaćanja u korporativnim evidencijama je krivično delo, ali obično samo prekršaj. Krivično delo postaje onda kada su lažni poslovni zapisi imali za cilj da prikriju drugi zločin.
U ovom slučaju, čini se da je taj drugi zločin korišćenje sredstava za unapređenje Trampove predsedničke kampanje, što je navodno kršenje zakona o finansiranju kampanje.
Najsnažniji dokaz u ovom slučaju može biti tajming, jer nakon meseci zahteva, novac je poslat advokatu Stormi Danijels 27. oktobra 2016. godine, što je bilo samo nekoliko dana pre predsedničkih izbora 2016.
Može li Tramp da završi u zatvoru?
Postoje dve kazne sa kojima bi Tramp mogao da se suoči, u zavisnosti od presude: prvu, da mu se presudi za prekršaj, mnogi smatraju mnogo verovatnijom i u tom slučaju bi morao da plati samo određenu svotu novca.
Drugi scenario odnosi se na to da mu bude suđeno za kriminal, a onda mu preti zatvorska kazna.
“Još uvek ne znamo tačno koje su optužbe jer je još uvek sve pod pečatom ali preti mu četiri godine zatvora, a njegovom pomoćniku tri godine”, rekla je za Euronews Srbija profesorka sa Univerziteta u Eseksu Nataša Lindštad.
Međutim, ovo se smatra malo verovatnim.
“Ne očekujem da će Tramp završiti u zatvoru ukoliko bude optužen” kaže za CNN profesor prava u Los Anđelesu Ričard Hasen i dodaje da bi mu zatvorska ćelija sledila samo ukoliko bi pored presude, dobio i zatvorsku kaznu.
Hasen objašnjava da bi u tom slučaju tajna služba morala da se pobrine za njegovu zaštitu u zatvoru, a svakako je poptuno nejasno kako bi to moglo da se izvede.
Lindštad ipak dodaje da, za razliku ostalih istraga, “što se tiče Njujorka, sa ovim okružnim javnim tužiocem slučaj je dosta konkretizovan, bilo je potrebno pet godina da se to istraži, dakle nadaju se da će na kraju Tramp izaći pred lice pravde”.