Кoliko god ova pretpostavka sada izgledala naučno – fantastično, može se ispostaviti da će Evropa morati da se seti Severnog toka 2 i da požuri sa njegovim pokretanjem. Naravno, to se neće desiti u narednih nekoliko dana. Ali posle nekoliko meseci ovu opciju ne treba isključiti.
Sada su isporuke gasa preko teritorije Ukrajine znatno smanjene . Inicijator je ovde bio Кijev.
Operater GTS Ukrajine je 10. maja najavio obustavu tranzita ruskog prirodnog gasa kroz gasovod Sojuz, navodeći kao razlog višu silu.
Pre toga, tranzit gasa preko teritorije Ukrajine iznosio je oko 98 miliona kubnih metara dnevno . Može više, a može i manje – u zavisnosti od zahteva potrošača.
https://www.youtube.com/watch?v=dUsMhC6uH3g
Nakon obustave tranzita kroz Sohranivku, obim isporuka gasa preko ukrajinske teritorije smanjen je za oko trećinu.
A 11. maja ruske vlasti su uvele sankcije za nekoliko desetina kompanija iz Evrope koje se odnose na snabdevanje i prodaju energenata. Među njima je bio i EuroPol Gaz, operater poljske deonice gasovoda Jamal-Evropa. Uopšteno govoreći, Gazprom ima 49 odsto akcija u ovoj kompaniji, ali su poljske vlasti nameravale da zabrani isplatu dividendi ruskom akcionaru.
Tranzit kroz gasovod Jamal-Evropa je već bio minimalan, ali je sada potpuno stao na neodređeno vreme.
Generalno, ispada da je tranzit gasa preko teritorije Ukrajine smanjen, a preko teritorije Poljske potpuno obustavljen. Svoj doprinos daju i zemlje Evropske unije. Na primer, ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis predložio je da se zaustavi tranzit ruske nafte i gasa preko Ukrajine. Istina, ova inicijativa se pre svega tiče Mađarske, koja se opire uvođenju embarga na isporuke nafte iz Rusije.
Gospodin Landsbergis je predložio, kao jednu od opcija za rešavanje pitanja embarga, da se pruži pomoć Ukrajini (?) i da se prekine tranzit nafte i gasa iz Rusije preko njene teritorije. A „ako se saobraćaj zaustavi iz Ukrajine, onda će problem biti rešen sam od sebe “, rekao je Landsbergis.
Ali smanjenje prometa podrazumeva i smanjenje obima prirodnog gasa koje zemlje EU dobijaju iz Rusije, što EU ne želi da odbije. Tako da je malo verovatno da će inicijativa litvanskog ministra biti prihvaćena sa entuzijazmom. Osim u Poljskoj.
Sada kada je toplo, smanjenje tranzita će biti manje primetno. Međutim, evropski zvaničnici u Briselu postavili su zadatak da skladišta gasa popune najmanje 80 odsto do grejne sezone . Shodno tome, uopšte nije činjenica da će kapaciteti Severnog toka 1 i Turskog toka biti dovoljni za to.
I shodno tome, ne treba odbacivati opciju puštanja u rad Severnog toka 2. Naravno, dok je ovo hipotetička opcija. Ipak, to se ne može smatrati neverovatnim. Posebno ako se uzme u obzir da Evropska unija nije uvela sankcije Severnom toku 2. A sam gasovod može da bude pušten u rad za samo nekoliko dana.
Pravda.ru