Više od 3.000 pacijenata s reumatskim bolestima leči se inovativnim terapijama, ali obeležavajući Svetski dan borbe protiv artritisa oboleli upozoravaju da je smanjeno interesovanje farmaceutskih kompanija za klinička istraživanja
Bolne tačke u Srbiji su ograničena dostupnost inovativne terapije obolelima od artritisa, kao i smanjeno interesovanje farmaceutskih kompanija za plasiranje kliničkih istraživanja koja donose inovativne lekove koji su od 1990. godine sačuvali 55 miliona godina života, istakla je juče prim. dr Mirjana Lapčević, predsednik Udruženja obolelih od reumatskih bolesti. Ona je na konferenciji za novinare naglasila da će Svetski dan borbe protiv artritisa ove godine biti obeležen pod sloganom „Identifikovanje bolnih tačaka”, sa ciljem da se prikažu primarni problemi s kojima se suočavaju reumatolozi, zdravstveni profesionalci i ljudi s reumatskim i kostno-zglobnim bolestima kada pokušavaju da pruže i pristupe specijalističkoj reumatološkoj nezi po visokom standardu.
Dr Lapčević kaže da na pozitivnoj listi nisu inovativni lekovi za sistemske bolesti vezivnog tkiva kao što su sistemski eritemski lupus, sistemska skleroza, sistemski vaskulitisi, ali i oni za teške forme lečenja Sjogrenovog sindroma.
Doc. dr Predrag Ostojić, predsednik Udruženja reumatologa Srbije, naglasio je da uspešnost lečenja direktno zavisi od ranog postavljanja dijagnoze artritisa, reumatologa (brze savremene terapije), pacijenta – koliko prati i pridržava se saveta lekara, koliko mu veruje… Potrebno je da pacijent zajedno s lekarom ide ka cilju, a cilj je remisija, odnosno mirno stanje bolesti, s minimalnim tegobama ili bez njih.
– U bolnicama imamo nedovoljan broj reumatologa. Što se lekova tiče, mi dve-tri godine kasnimo sa uvođenjem savremenih terapija u odnosu na zemlje u regionu. Proces registracije lekova treba da bude brži. Pacijenti imaju pravo da pravovremeno dobiju terapiju. Uvođenje bioloških lekova za neke bolesti dosta bi značilo. Trenutno ih dobijaju oni pacijenti koji imaju visoko aktivnu bolest, a trebalo bi oni koji imaju umereno aktivnu bolest. Pacijenti dolaze do tih lekova preko kliničkih studija – kaže dr Ostojić.
Prema rečima Vesne Vuković, iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, prvi inovativni lek koji je kod nas odobren, a da nije za lečenje maligne bolesti, bio je za lečenje reumatoidnog artritisa
– Danas imamo 14 lekova iz različitih terapijskih grupa koji se nalaze na pozitivnoj listi za lečenje teških formi reumatoidnog artritisa. Više od 3.000 pacijenata s reumatskim bolestima leči se inovativnim terapijama. Planirana je decentralizacija za davanje inovativnih terapija, uz saglasnost pacijenata. To znači da bi mogli da je primaju ne samo u devet ustanova, kao što je sada slučaj, već u mnogo više regionalnih i lokalnih bolnica – dodala je Vukovićeva.
D. D. K.
POLITIKA